NEĆE POTPISATI

Vučić: O sporazumu s Kosovom ne mogu odlučiti u ime Srbije, to bi bilo protuustavno

Foto: MARKO DJURICA/REUTERS
Serbian President Vucic holds a news conference in Belgrade
Foto: Florion Goga/REUTERS
FILE PHOTO: Local Serbs prepare to remove barricades at a roadblock in Rudare
Foto: Milos Tesic
Beograd: Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sudjelovao na sjednici Vlade Srbije koja je raspravljala o Kosovu
Foto: Florion Goga/REUTERS
Tensions continue as roads in northern Kosovo still blocked
26.01.2023.
u 17:26
Vučić: O sporazumu s Kosovom ne mogu odlučiti u ime Srbije, to bi bilo protuustavno
Pogledaj originalni članak

Sporazum Beograda i Prištine, kad tome dođe vrijeme, neće potpisati predsjednik Aleksandar Vučić, premda je godinama glavni pregovarač u dijalogu, piše u četvrtak neovisni portal Demostat, navodeći da valjanost sporazuma podrazumijeva ratificiranje u parlamentu, a možda i izjašnjavanje na referendumu. To je, po ocjeni Demostata, "između redova, rekao i sam Vučić na konferenciji za novinare u ponedjeljak", govoreći o europskom prijedlogu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine poslije sastanka s američko-europskom diplomatskom petorkom u Beogradu.

"Ja znam što ću odlučiti, ali ne u ime Srbije, pošto bi bilo suprotno Ustavu. U ime Srbije odlučivat će, razumije se, drugi nadležni državni organi i eventualno građani”, rekao je Vučić.

Uobičajeno i normalno bi bilo da sporazum potpiše premijer, jer to proizlazi iz odredbe Ustava po kojoj je vlada izvršno tijelo koji provodi politiku zemlje na unutarnjem i vanjskom planu, navodi Demostat, uz napomenu da je "Vučić u više navrata rekao da ga je Vlada Srbije ovlastila da pregovara, ali nije objasnio kada i kako".

Profesorica prava u mirovini Vesna Rakić Vodinelić ocijenila je da će sporazum Beograda i Prištine "imati sve karakteristike međunarodnog sporazuma", naglasivši kako, po Ustavu Srbije, unutarnju i vanjsku politiku vodi vlada. Šef države, po Ustavu, ima ovlasti predstavljati Republiku Srbiju u zemlji i u inozemstvu, ali, kako naglašava Rakić Vodinelić, "predstavljanje i zastupanje države nije isto".

"Jasna je ustavna odredba po kojoj Vlada vodi unutarnju i vanjsku politiku. Kod nas se dogodilo to da je Vučić preuzeo ovlasti drugih izvršnih, ali nekada i pravosudnih organa”, navodi Rakić Vodinelić. Komentirajući Vučićevu najavu da će o sporazumu odlučivati narod, ona je rekla kako to ne mora značiti da će biti raspisan referendum, već se može tumačiti i da će o tome odlučivati zastupnici Skupštine Srbije, kao predstavnici građana.

Rakić Vodinelić navodi da "nije obavezno, ali bi valjalo" raspisati referendum prije potpisivanja sporazuma, kako bi se vidjelo kako na to gledaju građani.

Foto: Milos Tesic
Beograd: Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sudjelovao na sjednici Vlade Srbije koja je raspravljala o Kosovu

Vučić pod pritiskom oporbe 

U međuvremenu, Vučić je izložen pritisku oporbe da europski plan za Kosovo, koji je proistekao iz francusko-njemačkog prijedloga, učini javnim i stavi ga na stol zastupnicima srbijanskog parlamenta, te da u raspravi o tom prijedlogu sudjeluju međunarodni dužnosnici koji će objasniti što misle da time Srbija dobiva, a što može izgubiti. 

Prijedlog EU-a, koji podržavaju Njemačka, Francuska, Italija i SAD,  Beogradu i Prištini predstavljen je u rujnu i prosincu prošle godine, a predviđa poštivanje teritorijalnog integriteta, nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu. Beograd inzistira na tome da je formiranje Zajednice srpskih općina na Kosovu ključna točka za nastavak daljnjeg dijaloga o konačnom rješenju.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je poslije sastanka prošlog petka s izaslanicima SAD-a i EU-a da je Srbija "spremna prihvatiti koncept europskog plana" i raditi na primjeni predloženog sporazuma o dijalogu s Kosovom. Potom je u obraćanju srbijanskoj javnosti u ponedjeljak rekao da je plan koji su Washington i Bruxelles stavili pred Beograd postao "de facto pregovarački okvir za ulazak Srbije u Europsku uniju" i upozorio na niz političkih i ekonomskih posljedica po Srbiju ako plan ne bude prihvaćen.

On je naglasio da su ga američko-europski diplomati upozorili da će se Srbija u protivnome suočiti s prekidom procesa eurointegracija, s ukidanjem bezviznog režima sa zemljama EU-a, sa zaustavljanjem, a zatim i povlačenjem investicija i "sveobuhvatnim mjerama u političkom i ekonomskom smislu" koji će nanijeti velike štete Srbiji. 

VIDEO Višegrad: Tone smeća iz tri zemlje plutaju Drinom

DENIS ROMAC

Dolazak Wagnera u Srbiju novi je dokaz da EU Vučića treba tretirati samo kao Putinova pomagača

Ako je Lukašenkova Bjelorusija ključna Putinova saveznica u neposrednom susjedstvu, iako ta zemlja već godinu dana funkcionira kao de facto dio proširene Ruske Federacije, i ako je Orbánova Mađarska najvažnija poluga Putinova režima u Europskoj uniji, a jest, onda je i Srbija najvažnija Putinova saveznica na Balkanu, iako, ponovimo, ona nominalno i dalje ustrajava na svojoj neutralnosti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

UN
UNE
00:59 27.01.2023.

Brnabicka ceka da potpise.

DU
Deleted user
20:34 26.01.2023.

U stvari Vučić ima jedno zgodno rješenje koje bi znatno prolongiralo čitavu priču oko Kosova, a to je raspuštanje vlasti i raspisivanje izbora. Što bi se dogodilo ? Pa dobiti će pola godine, a dotle tko zna što će biti.

ZI
zinegoid
20:12 26.01.2023.

drži se vučko. daj maha najboljoj srpskoj osobini, lažima i obmanama, spomeni jasenovac, oljuju, poneki izmišljeni srpski mit, bre ima da ti se smiluju...