Točno četiri mjeseca nakon što je iz Srebrenice jedva izvukao živu glavu srbijanski premijer Aleksandar Vučić ponovno je posjetio taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine. No, ovaj put sve je bilo mnogo mirnije i organiziranije pa se činilo kako su i stroge mjere osiguranja koje su poduzete u Srebrenici i oko nje bile pretjerane.
Očito se ovaj put ništa nije prepuštalo slučaju pa je posjet premijera Vučića, koji je uključivao odavanje počasti žrtvama u Potočarima, obilazak grada i svečano otvaranje investicijske konferencije za Srebrenicu prošlo bez ikakvih problema.
Most suradnje
Prijateljsku atmosferu premijer Aleksandar Vučić upotpunio je obećanjem da će Srbija dati pet milijuna eura za razvoj Srebrenice.
– Odlučili smo u Srebrenicu uložiti pet milijuna eura. Zamolili smo i predstavnike gospodarske komore Srbije da dodaju sredstva. Želimo da Srebrenica bude most naše suradnje. Nitko ne može vratiti one koji su ubijeni, ali možemo gledati u budućnost da u idućim godinama živimo u miru – kazao je Vučić u svom obraćanju na investicijsko-razvojnoj konferenciji koja je i bila formalni povod za njegov ponovni dolazak.
Činjenica je, međutim, da od obećanih pet milijuna eura mnogo veće značenje ima politički i simbolički aspekt posjeta srbijanskog premijera. Nakon što je Vučić fizički napadnut 11. srpnja na obilježavanju 20. obljetnice genocida u Srebrenici činilo se da će zatopljavanje odnosa Srba i Bošnjaka, ali i Srbije i BiH biti dovedeno u pitanje. Zahvaljujući pomirljivim izjavama s obje strane, promptnom posjetu članova Predsjedništva BiH Beogradu te prošlotjednom zajedničkom sastanku državnih vlada, situacija je popravljena, a današnja investicijsko-razvojna konferencija samo je zaokružila cijeli proces.
– Republika Srbija gleda u budućnost, ako smijem na ovakav način i na ovom mjestu reći, mi Srbi želimo najbolje odnose s Bošnjacima. Želimo graditi zajedničku budućnost, da barem idućih 100 godina provedemo u miru. Želimo da svima bude bolje, da živimo bolje – kazao je Vučić u obraćanju na investicijskoj konferenciji.
Konkretnu financijsku pomoć Srebrenici, čije se lokalne vlasti često žale da ih se državne i entitetske vlade u BiH sjete samo jednom godišnje, i to 11. srpnja, obećali su i bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, državni premijer Denis Zvizdić te predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Ovom konferencijom trebamo otvoriti novo poglavlje u životu Srebrenice i Srebreničana, ali i poduprijeti pozitivne trendove u odnosima sa Srbijom i zemljama regije na zadovoljstvo i dobrobit svih – kazao je Izetbegović.
Najsiromašniji u BiH
Iako vlasti RS-a tvrde da su do sada u obnovu i razvoj Srebrenice uložile 25 milijuna eura, malo od tih ulaganja primjetno je na terenu. Ta je općina i dalje jedna od najsiromašnijih u BiH, a lokalni bošnjački političari više puta su ustvrdili kako se entitetska vlast maćehinski odnosi prema Srebrenici zbog toga jer je to jedina općina u kojoj je nesrpsko stanovništvo u većini. S druge strane prigovara se i bošnjačkim vlastima u Sarajevu da su tolerirale zloporabu donacija te da su neke od ključnih bošnjačkih pozicija u gradu dale ljudima koji su samo formalno prijavljeni u Srebrenici a zapravo žive u Sarajevu.
Lako je biti kavaljer sa tudjom lovom.Uzeo od umirovljenika i dao Srebrenici,neka svoju da .Imao je dati svome narodu sto im je duzan, a ne praviti se fini sa tudjom lovom.