Ratifikacijom sporazuma kojim se pripadnicima postrojba NATO-a daje imunitet te osigurava sloboda kretanja po državi, parlament Srbije izbacio je Srbiju iz dosadašnjeg stanja pune neutralnosti u odnosu na Istok i Zapad, te je uvelike gurnuo prema zapadnom vojnom savezu. Naravno, parlament u Beogradu glasovao je u skladu sa željama premijera Vučića koji se već neko vrijeme zalaže za puno dublje odnose s NATO-om iako upravo Srbiju Moskva vidi kao svog strateškog saveznika u tom dijelu Europe.
Sjedenje na dva stolca
“Beograd tim činom ne odbacuje formalno neutralnost, no jasno je da se aktivno približava NATO-u i širi suradnju”, stoji u komentaru moskovskog dnevnog lista Komersant.
Vučić već godinama balansira između Moskve i Washingtona, no očito je da je politika sjedenja na dva stolca došla do kraja. Srpska vlada pokušavala je to stanje prolongirati što je bilo moguće dulje izvlačeći koristi i s jedne i s druge strane, no i Washington, i Bruxelles, i Moskva tražili su od Beograda da se jasnije definira s kim i na koji način želi ići dalje.
Velikom dijelu desno orijentiranih Srba Rusija je puno bolji, bliži i draži izbor koji vrlo glasno zastupaju u javnosti. Upravo njima je Putin nanio najveći udarac kada je, vrativši se prošle godine iz Beograda s vojne parade na kojoj je bio počasni gost, Rusija odmah potom Srbiji povisila cijenu plina.
S druge strane, premijer Vučić, iako potječe iz krajnje desne, radikalne stranke i iako mu je Rusija sentimentalno vjerojatno draža, kao realist shvaća da su Srbiji Europska unija i Zapad bolji izbor. I već godinama traži način kako u to uvjeriti desni dio srpske javnosti, o čijim glasovima ovisi njegova budućnost na političkoj sceni. Sada je napokon uspio izvući argument da će NATO štititi srpska naselja i manastire na Kosovu.
– Tražimo li od NATO-a da čuva Kosovo, moramo mu dopustiti da do njega i dođe – ustvrdio je Vučić opravdavajući ratifikaciju sporazuma, dok isti sporazum s Rusijom nije htio potpisati.
Nikolićev veto
Naravno, to opravdavanje samo djelomično drži vodu, pogotovo kod Šešeljevih radikala koji održavaju bliske odnose s predstavnicima Putinove vlasti u Rusiji. To se vidjelo i prošli mjesec kada je u Srbiji boravio potpredsjednik ruske vlade Dmitrij Rogozin koji se tom prilikom susreo s vođom radikala i četničkim vojvodom Vojislavom Šešeljom. Da bi sporazum s NATO savezom stupio na snagu treba ga još potvrditi i srpski predsjednik Tomislav Nikolić. Iako je Nikolić bliži Rusiji nego prozapadno orijentirani premijer Vučić, teško je očekivati da će uložiti veto na odluku parlamenta. I Vučiću i Nikoliću sasvim je jasno da se vrijeme igranja na dvije strane bliži kraju.
>> MMF u Beogradu započinje četvrtu reviziju stand-by aranžmana
et šta su srbi.rusi stavili veto na genocid o srebrenici,srbi veličali/slavili.rusi stavili veto na primanje kosova u unesco.srbi opet veličali/slavili,hvala majko/braćo rusi.hvala putine,spasioće naš.a sad im ga Onako fino iza leđa podmuklo zavukli,putine ko te šljivi.dobar dan NATO!jel nas ko tražio? :-) :-)