Vukovarci: 'Film Zapamtite Vukovar povijesna je krivotvorina'

26.11.2008.
u 21:06
Pogledaj originalni članak

Film Fadila Hadžića "Zapamtite Vukovar", koji je 18. studenog emitiran na HTV-u, izazvao je oštre reakcije obitelji Siniše Glavaševića i novinara Hrvatskog radija Vukovar koji su tamo radili za vrijeme rata.

Film su nazvali povijesnom krivotvorinom čija priča je netočna i nelogična. Smatraju da se autor filma nije potrudio saznati elementarne činjenice o novinaru Siniši Glavaševiću i tehničaru Branimiru Polovini kao ni o zbivanjima u ratnom Vukovaru.

Pročitajte priopćenje u cijelosti

'Hadžić se nije informirao'
Na film "Zapamtite Vukovar" javno je reagirala obitelj ubijenog Siniše Glavaševića, a priključili su im se i ratni novinari Zvezdana Polovina, Alenka Mirković-Nađ i Vesna Orešković (Vuković).

- Dopuštamo da su gospodinu Hadžiću nepoznate činjenice o posljednjim trenucima Branimirova i Sinišina života, ali nas zabrinjava i vrijeđa neinformiranost i površnost kojom pristupa toj temi ako je za likove svojega filma uzeo dvojicu stvarnih ljudi i istinskih medijskih heroja, piše u njihovu priopćenju.

Ogorčeni Vukovarci ističu da o tragediji njihova grada postoje brojni zapisi, snimke, knjige pa i živući svjedoci do kojih nije teško doći. Ljuti su što Hadžić nije iskoristio izvore koje je imao "nadohvat ruke" i što je snimio film kojim je pokušao manipulirati važnim dijelom istine o Domovinskom ratu. Smatraju i da je ime Vukovara iskoristio i za osobnu promociju.

'Nije razumio knjigu'
Na odjavnoj špici filma navodi se kako priča koristi autentične podatke iz knjige Alenke Mirković-Nađ "91,6 - Glasom protiv topova". Vukovarski novinari tvrde da Hadžić od autorice knjige nije tražio dopuštenje za korištenje njezina djela. Smatraju da redatelj filma knjigu nije razumio.

- Zbog istine i svih onih koji su u opkoljenom Vukovaru slušali Sinišine i Branimirove ohrabrujuće poruke, dužni smo ponoviti: dio ratne redakcije Hrvatskog radija Vukovar - Siniša Glavašević, Branimir i Zvezdana Polovina i Vesna (Vuković) Orešković bili su u vukovarskoj bolnici ujutro 20. studenoga 1991. godine, kada su okupatorski vojnici predvođeni Veselinom Šljivančaninom počeli odvajati muškarce na jednu, a žene i djecu na drugu stranu. S dijelom bolničkog osoblja, ranjenika i civila, odvedeni su i Siniša i Branimir.

Svjedoci koji su bili s njima na putu do vojarne, a potom i do stratišta na Ovčari, također postoje. Mnogi su o tome svjedočili i pred međunarodnim sudom u Haagu. Zašto onda gospodin Hadžić nije kontaktirao s bilo kim od nas ili njih prije nego što se upustio u pisanje scenarija i/ili režiranje filma? - pitaju se u priopćenju.

'Film je drzak pokušaj samopromocije'
Novinari HRV-a i obitelj Siniše Glavaševića izražavaju žaljenje zbog činjenice da je Hadžić priču o Hrvatskom radiju Vukovar, a posebice priču o Siniši i Branimiru, iskoristio tek kao mamac za gledatelje i kao zgodan način da u svojoj filmografiji udari još jednu "recku."

- Ovim otvorenim pismom hrvatskoj javnosti želimo reći da je film "Zapamtite Vukovar" besraman i drzak pokušaj samopromocije po maksimi da ne postoji loš publicitet. Sada je, dakako, prekasno da svim dobronamjernim gledateljima poručimo da je, žele li doznati ili upamtiti istinu o Vukovaru, ovaj film posljednja stvar koja će im u tome pomoći - piše na kraju dopisa.

(A.Be.)

Pogledajte na vecernji.hr