Kada se nakon pada Vukovara, zarobljeništva u srpskim logorima Begejcima i Nišu te godina progonstva u Kraljevici naposljetku u listopadu 1998. vratio u Vukovar, prvo što je satnik i ratni vojni invalid Željko Sabo naumio, bilo je ući u trag svojoj Spomenici Domovinskog rata. – Meni je ta Spomenica važna... ne zbog mene nego zbog moga sina. Dijete ju je vidjelo u progonstvu na zidu jedne pekare, čovjek ju je dobio jer je pekao kruh za vojsku. Mome sinu nije bilo jasno zašto je ja nikada nisam dobio – prisjeća se Sabo, nekadašnji pripadnik 204. brigade.
Put ga je vodio u vinkovački ured za obranu. Ondje je zatekao tajnicu koja je pred njega istresla kutiju sa šest, sedam... tko zna koliko tisuća Spomenica. Kada je naposljetku pronašao svoju, zatražio je od tajnice da pozove predstojnika ureda.
– Kada mi je rekla da je zauzet, zamolio sam da mu kaže da ga čeka njegov imenjak iz Vukovara, pa kad se konačno pojavio zamolio sam ga da mi on uruči Spomenicu. Nije mu bilo najjasnije. Rekao sam mu: “Kad mi je već ne predaje neki general, volio bih da mi Spomenicu Domovinskog rata ipak ne uruči tajnica” – prisjeća se Željko Sabo.
Međutim, današnji vukovarski gradonačelnik jedan je od tek nekoliko pripadnika legendarne 204. brigade koji je – kakve li ironije – primio svoju Spomenicu. Njih dvije tisuće nikada ih nije primilo, ni 20 godina nakon rata. Za zasluge u Domovinskom ratu ukupno je dodijeljeno 746.000 odlikovanja, no među njima gotovo i nema Vukovaraca, izuzev pojedinaca koji su nakon rata nastavili aktivnu službu u drugim postrojbama. Da apsurd bude veći, Vukovarcima nikada nisu uručena ni druga, još sjajnija odličja, poput Medalje Vukovar ili pak Reda hrvatskog križa, koja su odreda zaslužili jer su gotovo svi bili ranjavani – na ratištu i u logorima.
Skupljaju prašinu
Da je ta nevjerojatna priča istinita, potvrdio nam je ministar branitelja.
– Vukovarcima nikad nisu službeno, a ponajmanje svečano, uručene Spomenice. Ta odličja leže u uredima za obranu gdje skupljaju hrđu i prašinu, pa Vukovarcima ne pada na pamet da ih dođu podići na taj način ili da im ih pošalju poštom preporučeno, jer je to uvredljivo – kaže Predrag Matić dodajući kako je svaki hrvatski branitelj proteklih godina primio Spomenicu na nekoj svečanosti, osim Vukovaraca.
Stoga je tu nepravdu nastojao ispraviti još u vrijeme dok je radio u Uredu predsjednika pa je Ivo Josipović u rujnu 2010. okupio dvojicu Jastreba – zapovjednike 204. brigade Milu Dedakovića i Branka Borkovića – te im naložio da u šest mjeseci sastave popise branitelja. Zapovjednici četiri bojne 204. brigade rado su se odazvali, pa su popise predali i prije isteka roka, 1. ožujka 2011. godine. Za Sajmište je popis sastavio Nikica Burić, za Borovo naselje Ivo Kovačić, za Bogdanovce Vinko Žanić, a za Mitnicu Pilip Karaula.
– Istina, ja sam, kao i drugi zapovjednici, sastavio svoj popis i prije roka, stavio ga na CD i predao Branku Borkoviću – potvrđuje Pilip Karaula kojeg pitamo zašto odličja ni danas nisu dodijeljena Vukovarcima.
Nužna rehabilitacija
– Navodno se kod Predsjednika dogodio sukob dvojice Jastreba koji su za sebe tražili neke ustupke – otkriva Karaula koji zbog toga ne krije žalost, dodajući da su vukovarski branitelji umorni od manipulacija svih proteklih vlasti, što je sasvim sigurno, kako kaže, dovelo i do njihova razjedinjenja. Branko Borković, posljednji zapovjednik 204. brigade, potvrdio nam je inicijativu s Pantovčaka iz rujna 2010., no tvrdi da do danas nije realizirana jer za izradu odličja – nije bilo novca?!
– No što nam vrijede odličja ako još vrijedi nalaz Manolićeve komisije, sramotni izvještaj koji je zapovjednike obrane Vukovara još prije 20 godina optužio za rušenje ustavnog poretka – rekao nam je Mladi Jastreb potvrđujući tako priču koja kruži među vukovarskim braniteljima, a prema kojoj odličja nisu dodijeljena jer ih je Borković uvjetovao svojom rehabilitacijom s najvišeg mjesta. Opširniji komentar Mile Dedakovića, na žalost, nismo dobili jer, kako doznajemo od njegovih bližnjih, svaki razgovor o Vukovaru dodatno mu ugrožava ionako teško narušeno zdravlje. Možda ima pravo kad jedino što ima reći na ovu temu jest: “Među Vukovarcima postoje prijepori”.
Vukovarcima još nisu uručene Spomenice Domovinskog rata
Otkrivene šokantne tajne smrti: Ovo je 25 činjenica koje niste znali o umiranju i zagrobnom životu
Donosimo 25 znanstveno potvrđenih činjenica koje će promijeniti vaše razumijevanje smrti.
Poznati golman nastradao u prometnoj nesreći, s njim je bila i supruga, manijak ih je doslovce pokosio
Inače, Ščetljin i njegova supruga ozbiljnije su ozlijeđeni, ali prema najnovijim informacijama nisu životno ugroženi. Mladi, 23-godišnji vratar jedan je od najpoznatijih hokejaških čuvara mreže u Rusiji, a ove je sezone na 16 utakmica u KHL-u imao 90.9 posto obrana
Ovo je knjiga koju je Beroš čitao u Remetincu: Bill Gates ju je prozvao najvećom inspiracijom koju je ikad pročitao
Činjenica da ovu knjigu preporučuju svjetski lideri i utjecajne osobe nije slučajna - ona predstavlja važan korak prema stvaranju informiranijeg i objektivnijeg društva, sposobnog za suočavanje s izazovima 21. stoljeća na temelju činjenica, a ne predrasuda.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
bilo 1800 branitelja a sad treba 180 000 spomenica