Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana uskoro bi trebala promijeniti naziv i postati Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana. Prema riječima ravnateljice vukovarske bolnice Vesne Bosanac, riječ je o prijedlogu koji se već neko vrijeme nalazi u Ministarstvu zdravstva, a čemu je prethodila i jednoglasna odluka članova Skupštine Vukovarsko-srijemske županije koja se još uvijek vodi kao osnivač. Očekuje se da bi konačna odluka o promjeni naziva, ali i vlasnika mogla biti donesena ove godine.
– Ta promjena naziva značit će i promjenu vlasnika jer bi tada vlasnik vukovarske bolnice postala država. U Hrvatskoj ima još bolnica koje su stradale tijekom Domovinskog rata, ali ono što je prošla vukovarska bolnica i njezini djelatnici ipak je nešto sasvim drugo i posebno. Upravo zato pokrenut je postupak da postanemo Nacionalna memorijalna bolnica, kaže doktorica Bosanac.
Prema njezinim riječima, promjena vlasnika značila bi i lakšu realizaciju novih projekata, specijalizacije, obnavljanje opreme i svih drugih potreba koje jedna bolnica ima i treba. Moguće je da bi to dovelo i do povećanja broja kreveta i usluga koje bolnica pruža. Objašnjava da bi tako financijsku skrb o vukovarskoj bolnici, poput kliničkih bolničkih centara i kliničkih bolnica kojima je država također osnivač, preuzela država, odnosno Ministarstvo financija.
Značilo bi to i lakše i brže pokrivanje dugovanja prema dobavljačima i HZZO-u. Inače, vukovarska bolnica trenutačno ima 115 akutnih kreveta raspoređenih u sedam odjela od kojih je njih 68 u dnevnoj bolnici. Tu je i poliklinička ambulanta. U bolnici je trenutačno zaposleno 680 osoba od kojih 120 liječnika među kojima i 80 specijalista.
– Imamo dobru kadrovsku strukturu jer nam se posljednjih nekoliko godina sa specijalizacija vratio određeni broj liječnika. Ono gdje smo deficitarni pokrivamo uz pomoć liječnika iz Vinkovaca ili Osijeka – istaknula je Bosanac.
Podsjećamo da se u podrumu vukovarske bolnice nalazi memorijalni dio u kojem se uz stručno vodstvo može saznati više o ulozi i stradanju bolnice i njezinih zaposlenika i pacijenata tijekom Domovinskog rata. Taj dio iz godine u godinu posjećuje sve veći broj građana među kojima su i osmaši koji u sklopu obvezne nastave uče o Domovinskom ratu i posjećuju vukovarsku bolnicu.
Anja, Martina i Nikolina o svojem gradu
120 liječnika od 680 zaposlenih... znači, imate preko 300 čistačica, šofera i mehaničara, vodoinstalatera... super! ima li ikog u vukovaru da nema nekog svog zaposlenog u toj bolnici? jer ta bolnica je leglo kriminala, i samo činjenica da su tamo svi 'branitelji' ih spašava od kaznenog progona. nek vele kolko mjesečno minusa naprave...