“Waldorf će uvijek ostati Waldorf, ali više nikad neće biti isti”, vjeruju mnogi Newyorčani koji sa sjetom govore o jednoj od gradskih znamenitosti, hotelu Waldorf Astoria, simbolu luksuza i glamura, u kojem su odsjedale (i živjele) najvažnije ličnosti 20. stoljeća: američki predsjednici, okrunjene glave, filmske i glazbene zvijezde te svjetska društvena krema. Veličanstvena zgrada u stilu art decoa na prestižnoj Park aveniji na Manhattanu s 47 katova, dva tornja, 1413 soba i individualnim apartmanima svojedobno je bila najveći i najviši hotel na svijetu, još od 1931. i njegova otvorenja.
Rasprodaja memorabilija
Novi vlasnici, kineska osiguravajuća grupa Anbang, odlučili su na proljeće zatvoriti hotel na tri godine tijekom kojih će većinu soba pretvoriti u luksuzne stanove, a samo tristotinjak ostaviti za “rentanje”. Bojazan je Newyorčana da će se ponoviti priča s hotelom Plaza iz 2005. kad su se sobe prenamijenile u stanove, a većina memorabilija prodana na aukciji.
Ako se po zatvaranju rasproda više od 4000 memorabilija iz Waldorf Astorije (od srebrnog jedaćeg pribora i knjige gostiju s upisanim posjetom kraljice Elizabete II. do potpisane ploče Franka Sinatre i klavira Colea Portera), zauvijek će biti izgubljen arm i duh starog New Yorka, rasplinute uspomene na raskošne zabave i glamurozne balove te nepovratno izbrisano vrijeme u kojem su dame imale svoj salon za popravljanje šminke i ženske priče, a gospoda udoban lounge za pušenje cigara i poslovne razgovore.
Svi su predsjednici SAD-a odsjedali ovdje, a J. F. Kennedy ostavio je stolicu za ljuljanje
Jer, Waldorf Astoria po mnogočemu je bila pionir u hotelijerskom biznisu, još otkako je milijunaš William Waldorf Astor 1893. u svojoj zgradi na uglu Pete avenije i 33. ulice otvorio hotel Waldorf. Četiri godine poslije u istoj zgradi njegov rođak John Jacob Astor IV. (kasnije tragično preminuo na Titanicu) otvara hotel Astor, povezan mostom s hotelom Waldorf.
Rođaci odlučuju udružiti snage i rađa se Waldorf Astoria, hotel koji prvi uvodi električnu struju i telefon u svaku sobu, što je odmah privuklo bogatu i razmaženu klijentelu. Društvena krema New Yorka okuplja se u baru i restoranu, uživajući u gastronomskim delicijama, među kojima su bila i jaja Benedict. Hotel se zatvara 1929. zbog ustupanja lokacije Empire State Buildingu, a novi se gradi na Park aveniji te odmah po otvorenju 1931. nastavlja tradiciju izvrsnosti.
Cole Porter tu je živio 30 godina, a u apartmanu od pet sobam s dvije mačke i dva klavira
Prvi u svijetu uvodi room servis, maitre Oscar Tschirky osmišljava slavnu Waldorf salatu (miks jabuka, celera, grožđa i lješnjaka na posteljici od zelene salate s dresingom od majoneze), a važni gosti (nimalo željni publiciteta) mogli su se tajnom podzemnom željeznicom, tzv. trasa 61, prebaciti od Pennsylvanija Stationa ili s glavnog Grand Central Stationa tik ispod hotela. Tu bi se ukrcali u prostrano podrumsko dizalo i potpuno neopaženo dolazili do svojih apartmana, čime se vrlo često koristio predsjednik Theodore Roosevelt.
Svi američki predsjednici, počevši od Herberta Hoovera pa do Baracka Obame, odsjedali su u predsjedničkom apartmanu (tu je tradiciju Obama prekinuo lani kada je zbog kineskih vlasnika i na preporuku pripadnika sigurnosti odsjeo u drugom hotelu). Tradicija je nalagala da svaki predsjednik ostavi neki osobni predmet u apartmanu, pa je tako John F. Kennedy darovao svoju stolicu za ljuljanje.
Hruščov zaglavljen u liftu
Među najluđim hotelskim pričama vezanima uz državnike ona je o posjetu ruskog predsjednika Nikite Hruščova 1959., u doba hladnog rata. U vrlo napetoj atmosferi Hruščov se uputio iz predsjedničkog apartmana na svečanu večeru i – ostao u zaglavljenom dizalu. Nastala je potpuna pomutnja, a pripadnici tajnih službi obje države poludjeli su.
Rusi su mislili da domaćini spremaju atentat na njihova predsjednika, a Amerikanci da Sovjeti planiraju sabotažu. Kada su se otvorila vrata dizala, oružje je bilo repetirano. Na sreću, do pucnjave nije došlo, a Hruščov se nakon sat vremena zakašnjenja napokon pojavio na večeri s više od tisuću uzvanika.
No svoj su trag u prošlosti Waldorf Astorije ostavili i drugi slavni stanari. Cole Porter živio je u peterosobnom apartmanu 33 A, s dva golema klavira i dvije mačke punih trideset godina, do svoje smrti 1964., a nakon toga u njegov dom uselio se Frank Sinatra sa suprugom Barbarom.
Hotelski hodnici i saloni bili su i dječja igraonica, a u hotelu su odrasle sestre Hilton – Paris i Nicky. U kraljevskom apartmanu 28 A od 1941. do 1961. smjestili su se vojvoda i vojvotkinja od Windsora, odnosno engleski kralj Edvard VII. i njegova supruga, dvaput razvedena Amerikanka Wallis Simpson, zbog koje se odrekao prijestolja.
I princ Rainer od Monaca sa suprugom, glumicom Grace Kelly često je boravio u Waldorf Astoriji, a govorka se da je dolazak potencirala upravo sama princeza zbog naklonosti prema naočitom hotelskom banket-menadžeru Claudiusu Charlesu Phillippeu. Mirnu luku i utočiste od problematičnog Hollywooda zajedno s tadašnjim suprugom, piscem Arthurom Millerom, tu je 1955. pronašla i seks-bomba Marilyn Monroe.
A sav će taj sjaj s “okusom” slavne prošlosti nedostajati mnogima koji su imali običaj popiti koktel u Peacock Alleyu u prizemlju, provjeriti točno vrijeme na velikom satu u lobiju, napravljenom 1893. ili za lijepog vremena objedovati na terasi hotela Starlight, koja je 1993., uz Empire State Building i Bruklinski most, proglašena zaštitnim znakom New Yorka.
>> U Zablaću, uz hotele, gradit ću i školu, crkvu, stanove... bit će to 'mali grad'