Treći je najbogatiji čovjek na svijetu, ima pedesetak milijardi dolara, od kojih će 99 posto ostaviti u dobrotvorne svrhe, a danas slavi 80. rođendan. Naravno, to je “prorok iz Omahe”, najveći svjetski ulagač Warren Buffett. Ako bi ga trebalo najkraće opisati, rekli bismo: bogataš i džentlmen.
Pojam je genijalnosti za sve koji kušaju sreću na burzi, mjestu na kojem samo manjina dobiva, a većina gubi. No, taj je smireni obiteljski čovjek i pojam skromnosti, a svojom nedavnom inicijativom, zajedno s prijateljima Billom i Melindom Gates, kad su pozvali bogataše da poput njih doniraju u dobrotvorne svrhe barem polovicu bogatstva, učvrstio je sliku o sebi kao humanitarcu par excellence. Mnogi su jetko primijetili da nije bilo previše odaziva spomenutom apelu, ali zato je iz Europe odjeknula izjava vlasnika DM-a, koji je također poklonio većinu bogatstva: “Nije sramota biti bogat, ali je sramota umrijeti bogat!”
Što bi na to rekao jedan od najbogatijih u povijesti, brodovlasnik Cornelius Vanderbilt, koji je sve do centa ostavio najstarijem sinu, a imao je 13-ero djece!
No, Warren Buffett sigurno nije naprečac odlučio skoro sve pokloniti za dobrobit čovječanstva. Taj slavljenik, koji se još ne kani povući iz posla, već je ranije odgovorio na pitanje o umirovljenju: “Da, pet do deset godina nakon što umrem!”
Do tada, i dalje će biti na čelu svog osiguravajućeg društva Berkshire Hathaway, koje je stvorio kupivši malu tekstilnu tvornicu na izdisaju. Poznata je priča o njegovu usponu do bogatstva, od prvih dječačkih poduzetničkih ideja i ranog početka ulaganja, do kasnijih ogromnih udjela u Coca-Coli, Gilletteu, Washington Postu i drugima. Karakterizira ga konzervativnost u ulaganju - preferira investiranje u jednostavne proizvode, “one koje razumije”, kako sam kaže. Poznato je da je tako ostao nezainteresiran za bum dionica internetskih tvrtki potkraj 20. stoljeća, kad su ga podrugljivo pitali “Warrene, što je?”. Epilog je poznat - početkom novog milenija dionice “.com” društava su se stropoštale, a Buffett je ostao neokrznut. Ipak, u novije vrijeme ulaže i u trendove budućnosti - i opet uspješno. Kineski proizvođač električnih automobila BYD Co., iza kojeg uvelike stoji i Buffett, upravo je izvijestio o više nego udvostručenom rastu dobiti u prvoj polovici godine.
Buffett je u investiranju najpoznatiji pobornik tzv. fundamentalne analize dionica, proučavanja stvarne vrijednosti nekog poduzeća, što je preuzeo od svojeg učitelja Benjamina Grahama. Ukoliko prema svim pokazateljima izračuna da je cijena neke dionice ispod njezine stvarne vrijednosti, Buffett se počinje zanimati za nju, a ako cijena padne znatno ispod realne, kreće u kupnju “grabeći na veliko”. Kako je sam rekao, “kad pada zlatna kiša, treba postaviti kantu, a ne napršnjak!”
I dok su poziv Buffetta i supružnika Gates o darovanju bogatstva podržali njujorški gradonačelnik Michael Bloomberg, suosnivač TV-kuće Fox Barry Diller, medijski mogul Ted Turner, David Rockefeller, redatelj George Lucas i drugi, ukupno 40 milijardera, ostalo ih je još mnogo gluhih na taj poziv, jer samo u SAD-u ima 403 milijardera, a u svijetu 793. Čini se da će glavni cilj neumornog investitora nakon njegova 80. rođendana biti nastojanje da i mnoge kolege po imetku uvjeri kako je puko gomilanje novca isprazno ako nema plemeniti cilj.
Prije bu deva kroz ušicu igle nego...