Washington i Bruxelles pripremaju različite scenarije raspleta odnosa Beograda i Prištine, za dan nakon što Međunarodni sud pravde u Haagu iznese mišljenje o kosovskoj neovisnosti. I dok je plan EU nedefiniran, usmjeren prije svega na pritisak na Srbiju da otpočne praktičnu suradnju sa vlastima Kosova, i o njemu će se raspravljati na ministarskom sastanku 10. svibnja.
Washington već skoro dva mjeseca priprema plan da od Beograda, u zamjenu za brži pristup EU i njegovim fondovima, traži pristanak za ukidanje Rezolucije 1244 i učvršćivanje neovisnosti Kosova - piše današnji beogradski "Blic".
Obrad Kesić, dobro obaviješten politički analitičar američke agencije "TSM Global" iz Washingtona, kaže da plan ima zeleno svjetlo Bijele kuće, koja se ne bavi Balkanom izravno, kao i da američka administracija očekuje da Beograd dade pristanak na ukidanje Rezolucije 1244 odmah nakon iznošenja mišljenja Suda pravde.
- U novu rezoluciju UN-a, za koju se zalaže Washington, trebao bi biti ugrađen dio mišljenja Međunarodnog suda pravde na koji bi se u rezoluciji pozivalo i ona bi bila ključ za daljnje učvršćivanje neovisnosti Kosova. Novost je što bi njezino trajanje bilo ograničeno, jer bi za razliku od Rezolucije 1244 koja se automatski produžava i može se ukinuti samo glasanjem u UN-u, nova rezolucija bila produžena samo ukoliko se za nju glasa, dakle, upravo suprotno - objašnjava Kesić.
Tehnički, neformalni pregovori Beograda i Prištine već su počeli, tvrdi "Blic" pozivajući se na diplomatske izvore iz Washingtona.
U zadnjih mjesec-dva održano je nekoliko neformalnih susreta između predstavnika Beograda i Prištine u kojima su sudjelovali predstavnici ministarstva vanjskih poslova Srbije, MUP-a i kabineta predsjednika Borisa Tadića.
- Očekivanja Washingtona i Beograda suprotstavljena su i dok SAD želi da Kosovo postane član UN-a, Srbija hoće pregovore o granicama, za što još nema sluha. Također, vlada u Beogradu nije dovoljno jaka da bi u javnost izašla s viješću da pregovara o podjeli, a slično je i s vladom u Prištini. Mada Hashim Thaçi šalje signale kako je spreman za tajne pregovore, s tim da se pitanje statusa ostavi po strani, odustat će ako ga Ramuš Haradinaj napadne za "prodaju Kosova" - objašnjava Kesić.
Sve bliza presuda, sve jasnije da ce biti na stranu Srbije, a kako onda objasniti da je proglasenje bilo ilegalno i protiv medjunarodnog zakona??? Bez Srbije se 1244 ne moze ukinuti, a dovesti Srbiju na to, moze se samo putem kompromisa... Nema se vise vremena, presuda je sve bliza i svi su sve nervozniji, svima je jasno sta se iza brda valja... Uh, ali ce Kosovari da se iznenade...