"Mitovi, laži i ratovi za naftu" – posljednja knjiga Williama Engdahla u kojoj se ovaj poznati analitičar političkih i ekonomskih zbivanja te žestoki kritičar američke politike bavi korijenima obmana vezanih uz naftu kao sredstvo gospodarskog i političkog monopola, u subotu je u Zagrebu imala svoju europsku promociju.
Kako je tom prigodom rekao autor, knjiga je zasad doživjela hrvatsko, a osim njega jedino još kinesko izdanje. Englesko tek slijedi. Stoga je Profil kao izdavač Engdahlovih "Mitova, laži i ratova za naftu" promoviranih na Prvom hrvatskom festivalu knjiga imao svjetsku ekskluzivu.
Monopol nad zalihama
Autor je poznat po negiranju tvrdnji da su zalihe nafte ograničene te propagiranju teze kako je to izmišljotina američkih i britanskih naftnih kompanija koje podržavaju njihove vlade, a sve kako bi osigurali monopol nad svjetskim zalihama nafte, pa time i koncentraciju političke moći. – Moj se rad temelji na istraživanju i činjenicama. Knjiga se bazira na istraživanju moći koju utjecajne elite i moćne obitelji zlorabe – odgovorio je W. Engdahl na uvodnu provokaciju vojnog analitičara Igora Tabaka, voditelja razgovora s autorom knjige koja raskrinkava začetak mita o ograničenosti zaliha nafte.
Engdahl kaže da su oba svjetska rata, regionalni ratovi na Bliskom istoku i u Africi te Hladni rat, poticani u američkoj i britanskoj političkoj kuhinji, a sve zbog nadmoći nad izvorima nafte, kontrole nad njihovom distribucijom i očuvanja dolara kao jake svjetske valute. Ta kontrola, prema njemu, leži u rukama četiriju naftnih kompanija: ExonMobila, Cheverona, BP-a i Shella.
Engdahl je u Zagrebu govorio kako američka politika kontinuirano ima za cilj održati status svjetske sile. – Sva moć SAD-a bazira se na dva stupa. Prvi je vojna moć koja mora biti najveća na svijetu, a drugi je dolar koji mora biti svjetska valuta na kojoj se temelje rezerve – rekao je W. Engdahl dodajući da je i to jedan od razloga zbog kojih je euro došao u krizu. Tvrdi da je isprovocirana na Wall Streetu jer je SAD želio oslabiti euro kada se shvatilo da je postao prijetnja dolaru kao svjetskoj trgovinskoj valuti. Kaže da ni kriza u Grčkoj nije slučajna, i stavlja je u kontekst ugovora Grčke s Gaspromom o gradnji naftovoda što se nije svidjelo SAD-u. Dodaje i da je Grčka nedavno otkrila velike rezerve nafte i plina u Egejskom moru.
Iran nije opasnost
O sukobima u Siriji W. Engdahl rekao je da je razgovarao s ruskim i kineskim vojnim dužnosnicima koji su mu rekli da su načinili propust u slučaju Libije jer nisu stavili veto, ali da pogrešku neće ponoviti u slučaju Sirije. Kina, kaže, shvaća da je, ako padne Sirija, sljedeći Iran. Za Iran kaže da ne predstavlja opasnost zbog nuklearnog naoružanja nego što geostrateški s Kinom i Rusijom čini trokut otpora SAD-u.
William Engdahl: Lažu da više nema nafte! , nafte ima za najmanje 500-1000 godina samo se taji i laže kao da je dijamant jel se njom zardi na stotine tisuča puta više nego sa dijamantima ! Najbolje i najače ucijenjiovačko sredstvo i za manipulacije punjena državnoga buđeta bez velike muke i truda !