Sukob s EU

WSJ: Hrvatska, kao i Bugarska i Rumunjska, neće u Schengen

Foto: 'Sanjin Strukic/PIXSELL'
WSJ: Hrvatska, kao i Bugarska i Rumunjska, neće u Schengen
26.08.2013.
u 15:00
Ulazak u Schengen – što je idući hrvatski cilj – ne ovisi o mjerljivim rezultatima, već je velikim dijelom politička odluka članica
Pogledaj originalni članak

Što je zajedničko Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj? Sve te države sukobile su se s Europskom komisijom oko pravosudnih pitanja i sve su, osim zasad Hrvatske, iz tog sukoba izašle poražene i s ozbiljnim posljedicama – Bugarsku i Rumunjsku ne puštaju u schengensku zonu, a Mađarska je ipak podvila rep i promijenila sporne odredbe Ustava. Tako glasi sažetak članka u američkom Wall Street Journalu (WSJ) u kojem se analizira hrvatska odlučnost da ustraje u promjenama zakona koji se odnosi na primjenu europskog uhidbenog naloga, a za koji EK tvrdi da krši preuzete obveze te zajedničke pravne norme Unije.

Nisu samo američki mediji izvještavali o sukobu Zagreb – Bruxelles. Europski mediji priču prate od promjene zakona, nekoliko dana prije ulaska Hrvatske u EU, te izvještavaju o ultimatumu povjerenice za pravosuđe Viviane Reding Hrvatskoj da uskladi zakonodavstvo s europskim. Njemački mediji prate reakcije obiju strana, što je i razumljivo budući da je njemačkom pravosuđu onemogućeno suđenje Josipu Perkoviću.

Tamošnji mediji ne ostavljaju mjesta sumnji – zakon je donesen da se zaštiti Perkovića, a Hrvatska je tim potezom izigrala povjerenje Njemačke, ostalih 27 država te EK, koji su svi – nakon sumnji u funkcioniranje pravosuđa i bojazni da će se ponoviti loša iskustva s Bugarskom i Rumunjskom – napokon bili sigurni da će Hrvatska biti članica koja poštuje europske norme.

Prema pisanju Wall Street Journala, upravo se događa nova Bugarska i Rumunjska. Hrvatska nevoljkost da prilagodi zakone europskima događa se u vrijeme kad ionako postoji skepticizam o tome koliko su nove države sposobne provoditi vladavinu prava, piše WSJ. Podsjetimo, Bugarskoj i Rumunjskoj neprestano se onemogućava pridruživanje Schengenu, a glavni zagovornik izolacije upravo je Njemačka. Ulazak u Schengen – što je sljedeći hrvatski cilj – ne ovisi o mjerljivim rezultatima, već je velikim dijelom politička odluka članica.

WSJ podsjeća na bitku još jedne članice s EK. Mađarska promjena preambule ustava naišla je na neodobravanje Bruxellesa, koji je tvrdio da se njome zadire u ljudska prava. Premijer Viktor Orban, ali i diplomatska ofenziva – koje u slučaju Hrvatske nema – dugo su pokušavali obraniti promjene, a na kraju su popustili. EK im je, prvi put u povijesti, zaprijetio i člankom 7. Lisabonskog sporazuma koji državu blokira unutar Unije. To je najjači instrument EK i teško je vjerovati da će ga iskoristiti protiv Hrvatske, no njemačka otvorenost da se primijeni i taj mehanizam, o čemu su i pisali Bruxellesu, stavlja Hrvatsku u neugodnu političku poziciju.

>>Zemlje EU ponovno vraćaju policiju na granice

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.