Zakon o obnovi prirode

WWF Adria: "Moramo dramatično smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima koja zagađuju okoliš"

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Ljetne vrućine u gradu već od jutra
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Velike vrućine u Dubrovniku najlakše se podnose u moru
Foto: Filip Kos/PIXSELL
Ilustracija vrućine i vozača u automobilu
Foto: Čitateljica
Nevrijeme u Zagrebu
Foto: Čitatelj
Popovača nevrijeme
Foto: Neva Zganec/PIXSELL
Zagreb: Olujno nevrijeme poharalo Mirogoj, stabala padala po grobovima
21.07.2023.
u 13:05
Nezapamćena oluja koja je pogodila regiju, odnijela brojne živote i prouzročila ogromnu štetu, upozorenje je na prirodne nepogode koje možemo očekivati sve češće, kažu u udruzi WWF i dodaju da su posljedice globalnog zagrijavanja vidljive.
Pogledaj originalni članak

- Znanost i struka već dugo upozoravaju na njih, ali i dalje bez pravog i sustavnog odgovora. Nedavno tijesno i jedva izglasan Zakon o obnovi prirode u Europskom parlamentu pokazao je kako i dalje ne postoji dobra volja i spremnost donositelja odluka i gospodarstva na transformaciju i dekarbonizaciju, koje su nužne ako želimo sačuvati ono malo prirodnih resursa koji su nam preostali, a posljedično i cijeli planet za naše potomke. Zakon o obnovi prirode, iako jedan od ključnih dijelova Zelenog dogovora Europske unije, jedva je izglasan uslijed snažne kampanje dezinformacija konzervativnih i desničarskih političara, te određenih gospodarskih lobija.

Europska unija temelji se na kompromisu interesa njezinih država članica. Međutim, s prirodom i hitnom potrebom za rješavanjem klimatske krize i gubitka bioraznolikosti - kompromisa ne bi trebalo biti – ističu u WWF Adria. - Koliko ljudskih života treba biti izgubljeno i koja je cijena materijalne štete koju smo spremni platiti prije nego shvatimo da moramo zaustaviti daljnje zagrijavanje planeta, krenuti u ozbiljnu dekarbonizaciju društva, zaštititi prirodu i njena staništa, i da u toj transformaciji trebamo sudjelovati svi jednako? Umjesto toga, investicije u fosilne industrije su se povećale dok se gušimo u plastici koje će u morima uskoro biti više nego riba - ističe Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije. 

VEZANI ČLANCI 

Cijeli planet je u klimatskoj krizi, atmosfera je 1,1 stupnjeva toplija od predindustrijskih vremena, a ekstremne vremenske neprilike sve su gore i češće. - Vremenske nepogode prouzročene klimatskim promjenama osjećaju se diljem planeta, uzrokuju ogromne gubitke života i zdravlja ljudi, generiraju ogromne štete u ekosustavu, proizvodnji hrane i vode, te štete na infrastrukturi. Često su najranjivije i najsiromašnije zemlje najviše pogođene, čime se broj klimatskih izbjeglica naglo povećava iz godine u godinu.

- Moramo dramatično smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima koja zagađuju okoliš i puno bržim tempom prijeći na obnovljive izvore energije. Moramo promijeniti način na koji dobivamo energiju, kako putujemo, koliko resursa trošimo, kako proizvodimo hranu i što jedemo. Dekarbonizacija gospodarstva je nužna, kao i prelazak na kružno gospodarstvo u kojem ne dominira glad za neprekidnim rastom čime se troše ograničeni resursi. Svi naši napori trebaju se usmjeriti na prelazak na održivo gospodarstvo i život u skladu s prirodom - zaključuje Kalauz.

VIDEO Žena zapela u oluji, držala se za prometni znak: Prolaznik me spasio iz horora, hvala mu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.