Veliki Tabor

Za bastion dali 1,8 mil. kuna, a meni nude samo 600.000 kuna

Foto: ''
' '
Foto: ''
' '
Foto: ''
'horjan_nnn_zag_241110'
24.11.2010.
u 17:25
Ravnateljica Muzaje Hrvatskog zagorja Goranka Horjan kaže da bi vlasnici sada sami trebali sanirati zid, no njima to nije ni na kraj pameti jer nemaju novca
Pogledaj originalni članak

Nakon urušavanja vanjskoga obrambenog zida dvorca Velikog Tabora visokoga pet metara i dugačkoga 12 metara, koji je, budući da je riječ o građevini iz 16. stoljeća, pod spomeničkom zaštitom, ali i na privatnoj parceli, postavlja se pitanje što će sada biti sa zidom, odnosno s kamenjem što se otkotrljalo u voćnjak.

Vlasnik sam neka plati

Direktorica Muzeja Hrvatskoga zagorja Goranka Horjan rekla je da bi, sukladno Zakonu o zaštiti spomeničke baštine, saniranje obrambenog zida trebali platiti sami vlasnici.

– Zakon jasno kaže da se svaki vlasnik treba brinuti o spomeničkoj baštini u skladu s mišljenjima i napucima konzervatora. Ako to ne može, neka je proda onome tko će je moći održavati. Ne možeš živjeti u dvorcu ako nemaš novca za njegovo održavanje – rekla je G. Horjan, nezadovoljna i jučerašnjim naslovom u Večernjaku "U obnovu Velikog Tabora uložili 50 milijuna kuna, a urušio se obrambeni zid", jer, kaže, obrambeni zid nije vlasništvo Ministarstva, već privatni posjed, a na taj se način stvara lažna slika da se ne brinu o Velikom Taboru. Dodala je kako je Ministarstvo kulture već otkupilo bastionsku kulu, bili su zainteresirani i za otkup nekadašnje gospodarske zgrade i preostala zemljišta, no nisu se mogli dogovoriti ni sa Željkom Kajbom ni s preostala četiri vlasnika.

– Zapravo, vlasnici nam nisu ni dali svoju ponudu. Kada nam ponuda dođe na stol, proslijedit ćemo je Ministarstvu pa ćemo o cijeni pregovarati – rekla je G. Horjan. Željko Kajba i njegova supruga Anđela vlasnici su polovice gospodarske zgrade ispod Velikog Tabora te još nekoliko manjih objekata, podruma, svinjca i šupe te oko 7000 četvornih metara vrta, livada i voćnjaka. Vlasnici ostale polovice imanja su četiri njegova rođaka i susjeda. – Ovu zgradu u kojoj je nekad bila dvorska štala i konjušnica početkom 19. stoljeća kupio je moj djed Ivan od zagrebačkog trgovca Grinwalda.

Kamenje na hrpu

Tu je nakon djeda stanovao i moj otac, a sada i ja. Istina je da su Muzeji svima nama vlasnicima nudili oko 600.000 kuna, no za tu cijenu ne želimo ni čuti. Ako su mojim sestričnama i bratiću za bastionsku kulu dali 1,8 milijuna kuna, mislim da bi i nama trebali ponuditi barem toliko – rekao nam je Kajba. Na upit što će učiniti s gomilom kamenja što mu se otkotrljalo niz voćnjak, Kajba nam je rekao da će ga pokupiti i staviti na hrpu, a dalje neka odlučuju konzervatori.

– Ja kamenje moram maknuti jer ne mogu kositi voćnjak, za koji ću ove godine dobiti i poticaj jer imam starinske sorte jabuka. Što će biti dalje s kamenjem i zidom, neka odluče konzervatori, ja sigurno nemam čime financirati obnovu tog zida – rekao je Kajba.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

RG
Ratkajec grofovi Ratkaj
20:00 25.11.2010.

Dali su Ratkajci u krvnom srodstvu sa grofovima Ratkaj ---?????????????????