Nakon cjelodnevnog štrajka koji je danas obuhvatio sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj, sa sutrašnjim danom započinje, za škole novi i drugačiji oblik štrajka- cirkularni. Nastave tako nema u svim osnovnim i srednjim školama na području četiri županije- Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske, Varaždinske i Međimurske, dok učenici svih ostalih hrvatskih županija imaju redovnu nastavu i dužni su se pridržavati svog školskog rasporeda.
U ponedjeljak pak učenici čiji su nastavnici s područja četiriju županija štrajkali, dolaze redovno na nastavu, dok će se tijekom vikenda znati koje nove županije će u ponedjeljak obustaviti rad. Naime sindikati koji su organizirali štrajk, a zbog nepostignutih dogovora s Vladom oko povećanja koeficijenata, odlučili su se na takav oblik štrajka kako bi, pojasnili su, što duže držali pritisak na vladajuće, a da pritom ne riskiraju da se sindikalno članstvo umori ili slučajno posustane u svojim zahtjevima.
I dok sindikati neće javno i unaprijed najaviti koje županije i kada ulaze u štrajk, Večernji list neslužbeno doznaje da će intenzitet štrajka biti svaki deseti dan. Točnije, za deset dana u štrajk će ponovno upravo ove četiri županije s kojima cirkularni štrajk danas i započinje.
VIDEO Konferencija sindikalista o štrajku u školama
Nije li takav Cirkularni štrajk zbunjujuć i štetan za roditelje i učenike pitali smo sindikalne povjerenike županija koje danas štrajkaju.
- Onda se može reci da su im i praznici štetni. Napravit ćemo sve sto treba našoj djeci, ona neće ostati zakinuta- poručila je tako Julijana Petrina, sindikalna povjerenica za Varaždinsku županiju naglašavajući da je u 33 godine rada štrajkala mnogo puta, ali nikada u ovakvom obliku. Komentira i da nikada ranije sindikati obrazovnih radnika nisu imali podršku Ministarstva obrazovanja, kao sto je to slučaj sada s ministricom Blaženkom Divjak.
- Ministrica Divjak shvatila je biti problema. Zna da ako želi provesti reformu da je tada važno i povećati plaće obrazovnih djelatnika. Uostalom ona je matematičarka i zna da prosvjetari itekako zaostaju za svim ostalim zaposlenicima u Javnim službama- kazala je Julijana Petrina.
Zadovoljstvo današnjim 90-postotnim odazivom štrajku ne krije ni Dražen Ružić, sindikalni povjerenik za Međimursku županiju.
- Međimurci nisu poznati po štrajku, zato je ovo itekakva poruka. Mnogima sada po našoj županiji treba biti jasno da je voda došla do grla- kazao je najavivši da ni danas ne očekuje učenike u školama.
- Tijekom današnjeg dana roditelji su nas podržali i nisu poslali djecu u školu a tako će vjerujem biti i danas budući da smo mi jedna od županija koja počinje s cirkularnim štrajkom- kazao je Ružić.
Podrška roditelja i odaziv nastavnika štrajku za sindikate je samo potvrda- od svojih zahtjeva neće odustati. Neće se povući, kako doznajemo ni ministrica obrazovanja.
Ostavku ne planira dati, podršku sindikatima neće uskratiti, a jedino joj premijer Plenković može zahvaliti. U takvom bi scenariju Divjak bila apsolutni pobjednik. Štoviše, bila bi prva ministrica koja je uvela kakvu takvu promjenu u školama i prva ministrica koja je “kažnjena” za podršku nastavnicima. Nakon toga teško bi bilo kojem nadolazećem ministru u školama napraviti ikakvu promjenu dok upravo ne riješi ono sto sada traže.
A traže povećanje koeficijenata jer prosječna placa u osnovnim školama iznosi 6395 kuna, prosječna plaća u srednjim školama iznosi 6545 kune, dok je primjerice prosječna plaća zdravstvenih radnika, kažu sindikati, 7414 kuna.
- Ne kažemo da drugi ne zaslužuju veće plaće mi iznosimo argumente po kojima je jasno da smo najpotlačeniji. Zato smo se i odlučili na dugoročni pritisak na vladu i ne bojimo se i ne sumnjamo da će potpora nastavnika pasti s vremenom - kazala je Sanja Šprem, šefica sindikata učitelja komentirajući da su se odlučili s početkom primjene “Škole za život” krenuti u štrajk jer Vlada ranije nije shvaćala ozbiljnost njihovih zahtjeva.
- Mi smo godinu dana radili na ovim zahtjevima i da ih je Vlada uvažila ranije štrajka ne bi bilo, a profesori ne bi bile političke žrtve - kazala je Šprem, poručujući pritom da im bas nitko ne može pripisati političku igru.
- Učitelji zaslužuju uvažavanje društva- kazala je Šprem.
U gotovo svim županijama tijekom današnjeg dana uspješnost štrajka iznosila je vise od 80 posto. Bilo je naravno i onih nastavnika koji su se izjasnili da se protive štrajku no ostali su u manjini.
- Djeca školu zaslužuju svaki dan, a ne da im moja plaća diktira obrazovanje. Ne podržavam štrajk, ali ne podržavam ni Vladu. Ovdje se radi o licemjerstvu i vladajućih i prosvjetnih djelatnika- kazao je profesor Marko Buratović iz Srednje škole Ruđer Bošković u Sinju naglašavajući da status nastavnika neće riješiti nekoliko stotina kuna vise na računu.
Kako god bilo iz ove priče izlaze samo oni s jačim mišićima, a dotad će roditelji izgubiti živce. Doslovno. Naime informacije o radu škole i tijeku štrajka moraju pratiti na internet stranicama škole koje su jučer padale i nisu bile dostupne unatoč silnim novcima uloženim u opremanje nastave. Roditelji moraju biti spremni na informacije koje će dobivati iz dana u dan, a ukoliko je određenog dana na rasporedu njihova županija tada ne šalju djecu u školu, ako nije djeca u školu moraju ići. Ako oni roditelji čije su škole u štrajku nemaju kuda s djecom škole su dužne organizirati prihvat učenika. No tada učenici ne moraju nositi pribor u školu.
Da nema učiteljica ne bi vi znali čitati a kamoli pisati ovakve gluposti kakve pišete. Ako niste znali učiteljice moraju završiti fakultet a sa srednjom školom ih može svatko zaje****** od roditelja koji su toliko nepismeni da ni svojoj djeci ne mogu pomoći u prvom razredu osnovne škole. Svako malo se obrazovanje podcjenjuje od nepismenih i priglupih koji ni vlastitu djecu ne mogu odgajati već to očekuju od učiteljica.