PROJEKT CRONOS

Za dva milijuna eura nabavljeni instrumenti za istraživanje potresa

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese
30.06.2023.
u 22:27
Kažu i da je važno naglasiti da cilj projekta nije bolje pokriti Hrvatsku novim "klasičnim" instrumentima, nego istražiti izvore potresa, njihove uzroke i posljedice.
Pogledaj originalni članak

U Zagrebu je predstavljen CRONOS, odnosno projekt Geofizičko-seizmološka istraživanja potresom ugroženih područja u RH i razvoj atenuacijskih relacija predviđanja seizmičkog gibanja tla ukupne vrijednosti 2,117.647 eura. Novac je osiguran iz norveškog financijskog mehanizma s 85 posto te iz državnog proračuna iz kojeg je namireno 15 posto. Projekt provodi Prirodoslovno-matematički fakultet odnosno tamošnji Geofizički odsjek, a projektni je partner Odjel za znanost o planetu Zemlji Sveučilišta u Bergenu. Izv. prof. Snježanu Markušić, voditeljicu projekta, te doc. dr. sc. Josipa Stipčevića, voditelja tzv. komponente 1, pitali smo najprije o podjeli uloga, što će raditi hrvatske institucije, a što norveške.

- Aktivnosti obiju komponenti projekta te aktivnosti koje obavljaju hrvatska i norveška strana komplementarne su i međusobno se isprepleću. Primjerice, zajedno s kolegama iz Sveučilišta u Bergenu postavili smo u Dalmaciji 12 novih seizmoloških postaja kako bismo proučili tektoniku i geodinamiku tog seizmički najaktivnijeg hrvatskog područja. Također, kolege u Bergenu imaju veliko istraživačko iskustvo upravo u području modeliranja dalekih potresa u svrhu istraživanja tektonike te će suradnici iz Hrvatske boraviti u Norveškoj kako bi zajednički analizirali prikupljene podatke. S norveškim kolegama radimo na svim aspektima projekta te učimo i stječemo iskustvo u radu s njima - kažu dr. Stipčević i dr. Markušić.

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese

Inače, pojašnjenja radi, projekt ima dvije sastavnice, komponente, prva se bavi izvorima, a druga učincima potresa. Uređaji koji su nabavljeni iznimne su vrijednosti i znanstveno i financijski. Primjerice, FEBUS A1 DAS nabavljen u Francuskoj distribuirana je akustička senzorska jedinica za mjerenje pomaka tla, stoji 190.000 eura. Nabavljeno je i 13 seizmografa ugledne kanadske tvrtke Nanometrics, za 148.750 eura. Pa je tu sedam uređaja Tromino nabavljenih u Italiji, riječ je o malim prijenosnim uređajima dugog trajanja baterije, malih dimenzija i mase za mjerenje ambijentalnih vibracija i mikroseizmičkog nemira u svrhu procjene lokalnog odziva tla. Vrijednost je te nabave 70.000 eura. Za 82.000 eura nabavljen je od američke tvrtke Geometrics bežični višekanalni sustav za aktivna i pasivna geofizička i seizmička mjerenja. Od američke tvrtke Kinematics nabavljeno je 11 akcelerografa za 218.265 eura kao i bušotinski akcelerografski sustav za 149.875 eura.

- Neki od instrumenata bit će postavljeni na jednu lokaciju, a drugi će se koristiti za mjerenja na različitim područjima. Okvirni plan prvog dijela ovog projekta jest istražiti jedno seizmički aktivno područje u Hrvatskoj, a odlučili smo se pokriti područje Dalmacije. Na tom području smo zajedno s kolegama iz Norveške već postavili 12 seizmografa, dok ćemo postaviti još dodatnih više od 20 akcelerografa i seizmografa. Od navedenih instrumenata nekoliko će biti bušotinski seizmografi koji će poslužiti kako bi se modelirao utjecaj površinskih slojeva na amplifikaciju potresne trešnje. Drugi dio instrumenata koristit će se za istraživanje na različitim lokacijama u Dalmaciji, a kasnije i u cijeloj Hrvatskoj, kako bi se istražili lokalni uvjeti i građa tla. Ta mjerenja su posebno važna u kontekstu amplifikacije trešnje zbog lokalne građe tla. Također, nabavljen je i uređaj koji koristi optičke kabele za detekciju trešnje, što će omogućiti vrlo veliku prostornu i vremensku razlučivost pri mjerenju pomaka tla. Taj uređaj omogućit će da se koriste i već postojeći svjetlovodi u gradovima, kako bi se zabilježili potresi i istražila građa tla u urbanim sredinama, kažu. Vjerojatno se takav pristup negdje već primjenjuje. Zanimalo nas je gdje i s kakvim rezultatima.

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL
Zagreb: Geofizički odsjek PMF-a predstavio opremu koja će pomoći utvrditi potrese

- Zapravo, kako je već u prijašnjem pitanju naglašeno, jedan dio instrumenata je prilično nov, tako da je malo takvih istraživanja dosad provedeno u svijetu. Stoga je vrlo teško trenutačno raditi usporedbu jer se Hrvatska nabavom tih uređaja, ali i školovanjem novih stručnjaka, zapravo svrstava među vodeće zemlje u istraživanju potresa, njihovih izvora i učinaka te građe Zemlje u Europi. U projektu kombiniramo standarde i nove pristupe istraživanja potresa analizom podataka prikupljenih u ovom projektu. Prve rezultate istraživanja vidjet ćemo za nekoliko mjeseci, ali analiza svih podataka trajat će godinama - kažu naši sugovornici te ističu da bez obzira na nabavljenu opremu i instrumente, kao što seizmolozi uvijek i naglašavaju, potrese trenutačno nije moguće predvidjeti.

- Cilj je ublažiti i umanjiti posljedice potresa na seizmički aktivnim područjima. U posljednjih desetak godina u Hrvatskoj su napravljeni veliki koraci u istraživanju izvora potresa, ali i njihovih posljedica. Usprkos napretku još je mnogo nepoznanica, primjerice točna lokacija aktivnih rasjeda ili ponašanje tla u urbanim sredinama pri potresu. U projektu će se napraviti i simulacija potresne trešnje za područje srednje Dalmacije za nekoliko potresnih scenarija. Projektom je planirano prikupiti više i kvalitetnije informacije o potresima i strukturi unutrašnjosti Zemlje (osobito površinskoj) s ciljem kvalitetnije procjene seizmičke opasnosti, što se u konačnici može uvrstiti u planove lokalne zajednice ili civilne zaštite za smanjenje rizika od potresa, a što znatno pridonosi sigurnosti hrvatskih građana - napominju. Kažu i da je važno naglasiti da cilj projekta nije bolje pokriti Hrvatsku novim "klasičnim" instrumentima, nego istražiti izvore potresa, njihove uzroke i posljedice.

- Jedna od aktivnosti projekta je i planirana nabava i postavljanje prije navedene opreme te mjerenja novim instrumentima. Međutim, dvije aktivnosti koje će više pridonijeti ostvarenju prije navedenog cilja su korištenje i analiza postojećih, ali i novih podataka kako bismo saznali što više o potresima na području Hrvatske te posebno školovanje novih stručnjaka koji će potaknuti daljnje istraživanje i donijeti nova saznanja korištenjem nove opreme. Važno je naglasiti taj aspekt - istraživanje i školovanje/usavršavanje kao preduvjete da učinimo Hrvatsku sigurnijom i otpornijom na učinke jakih potresa - objasnili su dr. Markušić i dr. Stipčević.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.