Problem visokih računa za grijanje u Vukovaru je kompleksno pitanje za koje trenutno ne postoji rješenje. Zaključak je to sa današnje konferencije za novinare na kojoj su gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i direktor gradske tvrtke Tehnostan, koja je zadužena za isporuku toplinske energije, Kristijan Lovrenščak progovorili o ovome pitanje i pojasnili zašto dolazi do pojave enormno visokih računa. Konferenciji su prethodili brojni pozivi građana koji su na ime grijanja stanova dobili i oko 2000 kuna grijanja. Bilo je primjera kako su za grijanje stanova od 28 kvadrata isporučeni računi od preko 1800 kuna!!!
Prema riječima Lovrenščaka računi se ispostavljaju temeljem Pravilnika o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju koji je na snagu stupio 1. rujna prošle godine. Kaže kako je nekoliko osnovnih razloga zašto se javljaju toliki računi. Prvi je činjenica kako je niz stanova u zgradama prazan tako da umjesto jedan drugoga dodatno zagrijavaju oni se pothlađuju. Drugi je što su zgrade dobrim dijelom nekvalitetno obnovljene i bez izolacije. Uz ta dva razloga treba dodati i onaj po kojem građani plaćaju i gubljenje topline koja se javlja od podstanice do stana u kojem žive.
– Udio Tehnostana u konačnoj visini računa su gotovo zanemarivi. Isto tako treba znati i kako ovako enormni visoki računi nisu pravilo u Vukovaru nego da imamo takvih 50-ak slučajeva. Isto tako visinu cijena ne određuje Tehnostan nego HERA i sve je regulirano zakonima i pravilnicima. Uz to ovo nije tržišna cijena grijanja jer bi ona u suprotnom svakako bila još viša, rekao je Lovrenščak pojašnjavajući kako se stanari mogu odlučiti i za isključivanje iz sustava grijanja ili pak promjenu modela ali da prethodno moraju imati potpise više od 50 posto stanara zgrada koje pripadaju jednoj podstanici. Međutim, problem je i što dosta ljudi ne živi u svojim stanovima, a opet neki ne žele mijenjati model, pa je to gotovo nemoguća misija.
Penava kaže kako je svjestan problema te da su u gradskoj upravi razmišljali o više modela kako ga riješiti ali i kako trenutno nemaju rješenja.
– To je jedan začarani krug. Računi su takvi kakvi su, a u isto vrijeme sve se radi prema Pravilniku. U isto vrijeme grad nema sredstava da može nešto pomoći. Raditi ćemo na postavljanju izolacije na osam stambenih zgrada i s tim projektom ćemo ići prema Fondu za energetsku učinkovitost. Međutim, treba znati i kako zgrade nisu naša imovina, rekao je Penava. Dodao je i kako se razmišljalo čak i o zatvaranju grijanja za neke zgrade, kako bi stanari prešli na grijanje na struju ili čvrsti ogrjev, ali i da to nije rješenje jer postoji opasnost od požara s obzirom da instalacije zgrada nisu predviđene za takve vrste grijanja.
Zaista smo najgora drzava,i njaskuplja,vjerovatno u cjeloj europi,po pitanju enrgetike,struje vode,grijanja,na tim mjestima se vodi bespostedni rat protiv Hrvatski drzavljana,zaista ste bezobrazni i veliki govnatori..........