Iako je Vlada donijela odluku o zatvaranju sedam graničnih prijelaza sa Srbijom, izbjeglice i dalje nesmetano ulaze u Hrvatsku.
Kao i prije, koriste za to poljske puteve izbjegavajući službeni prijelaz. Do Šida, prvoga susjednog mjesta u Srbiji, dolaze organizirano. Dovoze ih autobusima ili vlakovima, i to do samoga poljskog puta, gdje ih aktivisti Crvenoga križa upućuju kako da dođu do Hrvatske. Mogu se vidjeti i brojni taksisti i kombiji koji također dovoze izbjeglice.
Prema riječima Dušana Aralice iz srbijanskog UNHCR-a, dnevno u Šid dođe 50-ak autobusa iz Preševa, Beograda ili sa sjevera Vojvodine. U sat vremena, koliko smo mi bili na tom putu, pristiglo je deset autobusa punih izbjeglica koji su se odmah pješice uputili prema Hrvatskoj.
– Dnevno ih u Srbiju iz smjera Makedonije uđe četiri-pet tisuća. Svi se oni sada preusmjeravaju na granicu s Hrvatskom. Ne postoji točna brojka koliko je izbjeglica trenutačno u Srbiji, ali neke procjene govore o oko 15.000 – kaže Aralica, koji predviđa kako će izbjeglička kriza trajati od šest mjeseci pa sve do tri godine.
Izbjeglička kriza prepoznata je i kao odlična prilika za zaradu. Tako se autobus od Beograda do Šida, što je udaljenost od oko sto kilometara, naplaćuje 200 eura po osobi. Prijevoz autobusom od Subotice do Šida, također po osobi, stoji 400 eura. I taksisti su došli na svoje pa oni tako od središta Šida do poljskoga puta, što je tri-četiri kilometra, naplaćuju 20 eura po osobi.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>Milanović razgovarao s Merkel: Problem mora biti razriješen na vanjskim granicama EU
Ako toliko placaju za prijevoz taksija u svakoj zemlji nije mi jasno sto nisu kupili avionsku kartu recimo Atena - Berlin i bez muke su za 2 sata u Njemackoj