Hrvatska Kostajnica

Za normalno funkcioniranje grada treba još 1,8 milijuna kuna

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Za normalno funkcioniranje grada treba još 1,8 milijuna kuna
04.11.2013.
u 17:28
Na pitanje da li se i u Proračunu same Hrvatske Kostajnice može naći štogod novca za rad vrtića, gradonačelnik ističe da su štedjeli gdje god mogu, no da bez pomoći države grad ne može opstati
Pogledaj originalni članak

Prema svemu sudeći samo jedna velika reforma lokalne samouprave može trajno riješiti situaciju s vrtićem u Hrvatskoj Kostajnici, jer kako kaže gradonačelnik Tomislav Paunović, za normalno funkcioniranje Grada treba im još 1,8 milijuna kuna godišnje. Proračun im je 4,2 milijuna vlasitih prihoda, a neophodni trošak rada šest milijuna godišnje.

No, zato im je još jednom pomogla županija, koja će sa svojim novcem omogućiti da se, kako je rečeno, od 01. prosinca i tete i djeca vrate u vrtić.

Ustanova je zatvorena od 01. listopada zbog blokade računa i  vrtića i grada H. Kostajnice, tete su završile na Zavodu za zapošljavanje uz osam neisplaćenih plaća, a roditelji su se morali, na razne načine, snalaziti oko čuvanja djece.

– Sisačko-moslavačka županija će s Gradom potpisati sporazum o financiranju rada  vrtića, na način da izravno na račun vrtića uplaćuje novac za bruto plaće i sve materijalne troškove, na mjesečnoj osnovi, s pozicije tekuće pomoći. Županija će platiti i dug od 100 000 kuna koji postoji prema Poreznoj upravi, za poreze i doprinose za zaposlenike vrtića. Županija i Grad dogovorili su se da će zaostatak za plaće, 400 000 kuna u bruttu, tražiti pomoć Ministarstva regionalnog razvoja. Ovo nisu vatrogasne mjere nego prijelazno rješenje, rekla je županica Marina Lovrić Merzel.

Mjesečno je to oko 50.000 kuna, a očekuju da bi, prema novom Zakonu o regionalnom razvoju čija je priprema u izradi, Hrvatska Kostajnica mogla dobivati značajniju pomoć iz državnog proračuna čime bi se mogao dalje nesmetano financirati rad vrtića.

Županija je i prethodnih godina u nekoliko navrata, kroz pomoć lokalnoj samoupravi, isplatila Kostajnici 660.000 kuna, te dala jednokratnu pozajmicu od 690.000 kuna kojom su u veljači ove godine isplaćene sve dotadašnje zaostale plaće. No od tada tete u vrtićima nisu dobile niti jednu, dok su plaće djelatnicima gradskog sustava, kojih je više od 20 uključujući gradonačelnika, dva zamjenika i dva pročelnika, bile relativno redovne sve do nedavne blokade računa.

Na pitanje da li se i u Proračunu same Hrvatske Kostajnice može naći štogod novca za rad vrtića, gradonačelnik ističe da su štedjeli gdje god mogu, no da bez pomoći države grad ne može opstati.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LI
ličkavučina
08:28 05.11.2013.

Največi kostajnički promašaj je Tomislav Paunović. Pa taj je totalno nesposoban za sve osim da puše u krilnicu, sjedi u vatrogasnom domu i prima plaču za svoje plandovanje. No, to su si izabrali kostajničani pa sad bračo šilaši, uživajte u svom izboru.

NI
nikolicaprikolica
10:41 07.11.2013.

Eto još jedna potvrda da jednostavno gradove i općine koji ne mogu sami opstati treba ukinuti! Čista računica. A nigjde ne piše koliko zaposlenih ima tako mali grad? Kolika su izdvajanja za njihove plaće?