OSIJEK – Za razminiranje hrvatsko-mađarske granice bit će utrošeno 3,5 milijuna eura, a novac je osigurala Europska unija u okviru programa IPA. Najveći je to projekt takve vrste u Hrvatskoj, a potpisan je danas u Osijeku.
Od mina će se očistiti jedan i pol četvorni kilometar s hrvatske strane, za što je namijenjeno 1,8 milijuna eura. Riječ je o graničnim područjima u Općini Draž te u Donjem Miholjcu u Osječko-baranjskoj županiji.
Mađari, pak, još nemaju definirano minski sumnjivo područje pa će svoj dio novca iskoristiti i za taj posao.
– Imamo više od 170 zapisnika o minskim poljima, oko pet tisuća mina nalazi se na tom području. Pronađena su još su 33 minska polja koja nisu u zapisnicima, a najmanje se tri protežu na Mađarsku – naveo je Zdravko Modrušan, ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje.
Mine su u Mađarsku dospjele, objasnio je, kada je 1991. počelo protjerivanje nesrpskog stanovništva iz Baranje. Pobunjeni su Srbi, naime, strahovali da će im hrvatska vojska i policija doći s mađarske strane pa su se tako, očito, htjeli zaštititi.
Projekt će trajati dvije godine.
– Doprinijet će to i boljoj kontroli granice te pomoći u suzbijanju kriminala, osobito trgovine ljudima – kazao je ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko.
Pod minama je, dodao je Modrušan, još 787 četvornih kilometara, a za čišćenje nam do 2019. godine treba "otprilike isto toliko novca", izraženog u milijunima eura. Na njima se skriva, procjenjuje se, oko 93.000 mina.
Više od 500 osoba poginulo je od mina u Hrvatskoj od 1991. godine.
– Mine su ekonomski, ekološki i sigurnosni problem, svi smo svjesni njegove ozbiljnosti. Zbog njih izostaju ulaganja. Još nas čeka puno posla – istaknuo je Paul Vandoren, šef delegacije Europske komisije u RH.
Zna se tko je postavio mine i nikom nista? Mi im sviramo serenade pa jos malo cemo im platiti odstetu za te mine?