5683 ŽUTIH I CRVENIH NALJEPNICA

Nova mapa prikazuje razmjere razorenosti: Ovo je koncentracija neuporabljivih objekata

Foto: Hrvatski centar za potresno inženjerstvo/PIXSELL
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Petrinja: Peti dan nakon razornog potresa saniraju se posljedice
Foto: Hrvatski centar za potresno inženjerstvo
Koncentracija neupotrebljivih objekata
12.01.2021.
u 10:21
Do utorka ujutro ukupno su pristigle prijave o 38.223 objekta koje statičari trebaju pregledati
Pogledaj originalni članak

Prema najnovijim podacima Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo, ukupno 5683 objekta na području stradalom u potresu, od njih 15.450 do sada pregledanih, dobilo je tzv. crvene i žute naljepnice koje označavaju privremenu ili trajnu neuporabljivost zbog oštećenja. Najveći broj takvih objekata na petrinjskom je području.

Od tog broja 2044 objekta neuporabljiva su zbog oštećenja, a 178 zbog vanjskih utjecaja.

Dodatnih 1680 objekata privremeno je neuporabljivo do detaljnog pregleda koji će utvrditi pravu razinu oštećenja, a 1961 objekt privremeno je neuporabljiv jer zahtijeva hitne intervencije i sanacije.

Foto: Hrvatski centar za potresno inženjerstvo
Koncentracija neupotrebljivih objekata

Do utorka ujutro ukupno su pristigle prijave o 38.223 objekta koje statičari trebaju pregledati, a pregledano je 15.450. 

VIDEO Tužna priča posljednje stanovnice kampa Mala Gorica

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

ZO
zoranos
10:45 12.01.2021.

Realno, koliko je kvalitetnih kuća na tom području bilo prije potresa? Pa to su sve ionako bile ruševne građevine koje su po selima radili lokalno nazovi majstori i u koje se nije ulagalo ništa desetljećima! Te kuće nisu vrijedile niti 20000€, to su bile stračare za rušenje preko 30%. I sada će svi oni dobiti nove i puno vrednije kuće! Neka dobiju, to je sirotinja uglavnom, ali želim reći da su štete puno veće od normalnoga zbog loših i neodržavanih kuća. Da se ovo dogodilo negdje gdje imate novije i održavane nekretnine šteta bi bila gotovo zanemariva! Pali bi crijepovi, napukle fasade i sl. i sanacija bi bila gotova sa mjesec ili dva i ništa se novo ne bi radilo.

YO
youme123456
11:27 12.01.2021.

banda kraddezeovska objavite tko je obnavljao banovinu, skrivate to kao zmija noge

NI
NikoCro
11:30 12.01.2021.

Boze mili jesmo najbolji kada treba pomoci, al smo i najgori kada treba kukati, prerpostavke da ce onaj ukrasri ovo, ovaj ono, dajte ljudi ako nemate nesto pametno ili nesto sa dokazima, ne mlatite praznu slamu bez veze