Legalizacija bespravno izgrađenih građevina je u tijeku, a Sisačko-moslavačka županija pri samom je dnu ljestvice učinkovitosti. Po najnovijim podacima Županija je riješila tek 1520 od 19.805 zaprimljenih predmeta (7.97%), čime je najgora od svih županija. U isto vrijeme Primorsko goranska županija riješila je 12.800 predmeta. Ni u Gradu Sisku situacija nije puno bolja. Oni su trenutačno na 13,49 % riješenih predmeta (riješili su 1042 od 7727 zahtjeva). Primjerice, Petrinja je riješila 2120 predmeta (30,98 %), a Kutina 1867 (40,53 % zahtjeva). U Županijskom Upravnom odjelu za graditeljstvo kazuju da u postupku imaju još 1500 zahtjeva.
Hvale rad Agencije
– Rješavanje u određenoj mjeri usporava i postupak naplate naknade za zadržavanje u prostoru – odgovara pročelnica Ksenija Kajgana. Na poslovima legalizacije Županija je privremeno zaposlila lani osam djelatnika, od kojih je ostalo njih pet. Nedavno je sklopljen ugovor o stručnom osposobljavanju s 4 polaznice, bez zasnivanja radnog odnosa.
– Postupak legalizacije je upravni postupak u tijeku kojega je, koliko god je jednostavan u usporedbi s postupkom izdavanja lokacijske i građevinske dozvole, voditelj dužan obaviti propisane radnje, između ostalog i očevid na lokaciji. Za provođenje postupka potrebno je određeno vrijeme i materijalna sredstva. Sredstva namijenjena za rad ureda, koja iznose 20 % od naknade za zadržavanje zgrade u prostoru, nisu dovoljna da bi se njima pokrili troškovi postupka legalizacije koji je u djelokrugu županije, nego pokrivaju prosječno tek 40 % istih – dodaje pročelnica. Stoga podupire rad Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada koja je od njih preuzela gotovo 5000 predmeta.
Ne mogu naći djelatnike
- Upravni odjel u suradnji s Agencijom čini maksimalan napor da podnositelji zahtjeva dobiju rješenje u razumnom roku – zaključuje Kajgana.U Gradu Sisku poručuju kako je glavni razlog za mali broj rješenih predmeta taj što je tek promjenom vlasti ustrojen “tim za legalizaciju”, a i dalje, dodaju, nedovoljan broj ljudi radi na tim poslovima. Tim se trenutno sastoji od devet djelatnika na određeno te još sedam na stručnom osposobljavanju, iako bi ih, prema naputku ministrice Anke Mrak Taritaš, trebalo biti 20.
- Tijekom četiri objavljena natječaja Grad nije uspio naći djelatnike odgovarajuće struke za rad, a i HZZ kasni s odobravanjem za tražene djelatnike za stručno osposobljavanje – odgovorila je pročelnica Gordana Karapandža Prica.
Kako je lijepo iz zraka vidjeti gospodarsku zonu koju je pokrenuo bivši gradonačelnik Darko Pavlak ! Kada bi drugi bili tako poduzetni nebi bilo krize u Sisku . Npr. da su samo nastavili gradnju AUTO - CESTE do Siska . Možda HDZ bude završio ono što je SDP zaustavio , razvoj Siska i SM županije !