To je besramna diskriminacija osnovnoškolaca koji uče glazbu i strane jezike, u odnosu na one koji se bave sportom. Prijedlog Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u šk. god. 2014./2015. opet marginalizira trud koji se ulaže u pohađanje osnovne glazbene ili baletne škole, a postignuća na natjecanjima u tim se disciplinama ignoriraju. S druge se strane nagrađuje i najmanje postignuće u sportskim disciplinama, i vrednuje velikim brojem dodatnih bodova pri upisu u bilo koju srednju školu - ljuti se nastavnik iz Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Tihomir Petrović, nezadovoljan najnovijim predloženim kriterijima za upis u srednje škole.
Zašto takav potez
Po njima dodatne bodove za završenu glazbenu školu osmaši ne bi dobivali za upis u gimnazije ili strukovne škole, a zakinuti za dodatne bodove bili bi i oni koji su učili strane jezike. Za razliku od njih, učenici koji su postigli određene sportske rezultate ili su kategorizirani kao vrhunski sportaši dobili bi 1 do 3 dodatna boda za upis u bilo koju srednju školu.
– Što je razlog za taj potez Ministarstva obrazovanja i športa koji pridonosi zatiranju osnovnoškolskoga umjetničkoga obrazovanja u nas, strah od kreativnih i obrazovanih mladih ljudi? – pita se Petrović.
Najavljuje da će svoje primjedbe na Odluku o upisu u srednje škole poslati Ministarstvu obrazovanja u sklopu javne rasprave koja je otvorena do 7. ožujka.
A lani se bodovalo...
– Nadam se da će biti dovoljno primjedbi roditelja i nastavnika da ih Ministarstvo neće moći ni smjeti zanemariti. Roditelji će tražiti da se dodatni bodovi priznaju njihovoj djeci za glazbene i plesne škole kao i strane jezike, i to za upis u sve srednje škole – najavljuje Petrović.
– Prošle je godine pohađanje glazbene škole bodovano za upis u sve srednje škole. Što se to promijenilo u 365 dana. To je apsurdno. Djeci se mora bodovati i učenje stranih jezika jer je važno za nastavak obrazovanja – prokomentirala je mama Irena Horvatić Čajko.
Iz Ministarstva obrazovanja umjesto odgovora dobili smo najavu da će “nakon završetka javne rasprave razmotriti sve primjedbe i prijedloge zainteresirane javnosti prilikom izrade konačne inačice Odluke”. Za primjedbe koje ne prihvate obrazloženje će, kažu, objaviti na svojim web stranicama.
>>Preporuke Ministarstva - koja će zanimanja omogućiti brže zapošljavanje
>>Pet najboljih: Ni prosjek 5,00 ne garantira upis u ove srednje škole
Tko to u hrvatskih učenika ne nagrađuje umjetnički i intelektualni rad? Samo sport? Sramota! Zar su Hrvati predodređeni samo za gladijatore? Destimuliranje razuma i duše! .