VRIJEDNA ZBRIKA

'Za starinski bojler s početka prošlog stoljeća dao sam svoj Citroënov kombi'

Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL,
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
04.03.2021.
u 12:28
Zbirku alata, radioprijamnika, glačala, mlinaca za kavu... u vlasništvu Petra Mustapića Ministarstvo proglasilo kulturnim dobrom
Pogledaj originalni članak

Kulturno-povijesnu zbirku Petra Mustapića iz Imotskog Ministarstvo kulture i medija proglasilo je kulturnim dobrom i upisalo je u registar kulturnih dobara RH. Mustapić je 40 godina skupljao alate, pokućstvo, uporabne predmete i prikupio bogatu zbirku od 1165 etnografskih predmeta. Prikupio je nekoliko stotina svrdala, odnosno po imotski “burđija”, ima impozantnu zbirku od 36 rdioprijamnika, na desetke pisaćih i šivaćih strojeva, tkalački stan, kompletne tradicionalne zanatske radionice...

Njihovu vrijednost prepoznalo je nadležno Ministarstvo koje je zbirku zaštitilo i, upravo zbog brojnosti eksponata, podijelilo u nekoliko manjih: zbirku kućnog inventara i pokućstva, zbirku tradicijskog gospodarstva, zbirku tradicijskih obrta, zbirku tekstilnih rukotvorina, zbirku svrdala i tehničku zbirku. Svrdlo u Guinnessovoj knjizi Predmeti datiraju od početka 19. stoljeća do 80-ih godina 20. stoljeća.

– Sve je počelo od ove burđije koju mi je poklonio moj ujac Ivan Milas Bože, on je bio bačvar. Kada sam dobio prvo svrdlo, počeo sam ih sakupljati i tijekom gotovo 40 godina skupio sam više od 1000. Naravno, prikupljao sam i sve ostale uporabne predmete, stare alate, opreme radionica. Ljudi su mi ih donosili kada su čistili stare kuće, radionice i pojate, nešto sam kupio, a nešto nalazio i bačeno u smeće – otkriva nam kako je svoje blago prikupio Mustapić.

Po struci je bravar, vlasnik je bravarskog obrta. Njegova strast za svrdlima rezultirala je i izradom najvećeg svrdla na svijetu, upisanog 2011. godine u Guinnessovu knjigu rekorda. Napravio je svrdlo dugo 15,70 metara s ručkom od 10,5 metara i teško oko 2,5 tone. Kao bravar, sve predmete iz svoje zbirke stručno održava. 

– Svi strojevi i uređaji u mojoj zbirci su u funkciji i rade. Sva glačala, mlinci za kavu, kućni žrvanj... Bilo je jako lijepo prije par godina za Noć muzeja, iznio sam van sve šivaće mašine i na njima se šivalo. Ovo je bojler s početka prošlog stoljeća iz jedne bogate imotske kuće. Bacili su ga u staro željezo i ja sam za njega dao kombi Citroën C 25 – kaže Petar koji je iskoristio jedan od prvih proljetnih, sunčanih dana i pred kuću iznio poljoprivrednu mehanizaciju iz svoje povijesne zbirke. Najstariji plug star je 150 godina. Funkcionalan je, naravno, kao i svi ostali predmeti iz njegove zbirke.

VIDEO: Etnografska zbirka Petra Mustapića

– Ovo je jedinstvena zbirka koja sadrži sve ono što je imotskom čovjeku kroz povijest bilo potrebno za njegov život i rad u svim razdobljima godine. Ova poljoprivredna mehanizacija koju sam danas iznio svjedoči o nekim davnim vremenima i načinima na koje se obrađivalo polje. Sa svim ovim što imam ovdje ja sam spreman za proljetnu sjetvu. Samo mi fali konj! – kaže Petar Mustapić. Među brojnim predmetima su i zbirka vaga i škrinja za dotu.

– Imam takvu kolekciju kovačkog alata da je nema nijedna kovačija na svijetu, a kada bi bilo sluha i prostora, mogli bismo složiti baš sve zanatske radionice – ponosan je Mustapić na svoju zbirku koju dolaze razgledati brojni inženjeri, profesori, dekani raznih zagrebačkih i splitskih fakulteta.

– Ovaj radioprijamnik je Blaupunkt iz 1926., danas košta oko 5000 eura. Ovaj drugi radio s gramofonom dao mi je general Boris Zdilar. A ovo je najveće blago, sadržaj imotske galantarske torbe, dobio sam ga od Mije Zidara, s njom je njegov did prodavao u Europi. Tu su nožići, na njima piše Sarajevo, igle, češljevi, tabakere, olovke... To je povijest, ljubomorno je čuvam! – kaže nam Petar.

Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL,
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL

Traži prostor za izložbu

Ministarstvo kulture je u odluci o proglašenju kulturnog dobra istaknulo kako činjenica da je najveći dio predmeta za kulturno-povijesnu zbirku skupljen na području Imotske krajine daje zbirci iznimno kulturno povijesno značenje.

– Imala sam zadovoljstvo više od godinu dana raditi na zbirci Petra Mustapića koji je više od 4 desetljeća skupljač kulturno-povijesnih predmeta Imotske krajine, ali ima i iz drugih dijelova Hrvatske starinskih, vrijednih predmeta koji su se ovdje koristili – kaže Nikolina Luketić Dalija, stručna savjetnica konzervatorica u Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture i medija u Imotskom. Nakon pregleda, sačinila je popis svih predmeta i dodijelila im inventarni broj te ih podijelila u tematske grupe.

– Riječ je o iznimno velikom bogatstvu. Malo je privatnih kolekcionara koji imaju ovako bogatu i očuvanu zbirku. Ona je prikaz kulturno-povijesnog rasta i razvoja Imotske krajine – govori Nikolina Luetić Dalija koju je najviše oduševila zbirka radioprijamnika za koju je uvjerena da je među rijetkima u Hrvatskoj. Sve ih je datirala po godinama, najstariji je iz 1920.

Zbirka Petra Mustapića izložena je u garaži njegove obiteljske kuće. Kada bi bila adekvatno prezentirana u primjerenom prostoru, privukla bi interes turista, kojih je u Imotskom sve više, ali i učenika osnovnih i srednjih škola.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.