Liberalizacija lijekova izvan ljekarni uzima svoj danak, poručuju iz Hrvatskog farmaceutskog društva osvrćući se na upozorenje britanskih pedijatara i ljekarnika roditeljima zbog prekomjernog davanja paracetamola djeci. Struka nije zabrinuta zbog sigurnosnog profila paracetamola, nego zbog sve učestalije pogrešne, neracionalne ili neinformirane primjene dječjih sirupa za snižavanje temperature, bez konzultacija sljekarnikom ili liječnikom.
Upozorenje britanskih stručnjaka uslijedilo je temeljem istraživanja koja su se provela u državama gdje je veliki broj bezreceptnih lijekova dostupan u supermarketima i trgovinama, što se pokazalo rizikom po javno zdravlje jer je utjecala na roditelje koji takve lijekove doživljavaju potpuno neškodljivima za svoju djecu neovisno o preporučenoj dozi i učestalosti primjene, upozoravaju farmaceuti. Rezultati tih istraživanja pokazala su kako su roditelji u više od 80% slučajeva krivo, prečesto i u višestruko prekoračenim dozama primjenjivali lijekove za snižavanje temperature.
– Paracetamol je jedan od najčešće korištenih lijekova za sniženje povišene tjelesne temperature ismanjenje boli, koji mogu koristiti čak i trudnice u skladu sa savjetma ljekarnika ili liječnika. Na tržištu postoje različiti farmaceutski oblici paracetamola s prilagođenim dozama za dječju populaciju. Kao isvaki lijek, paracetamol ima određene prepoznate rizike ukoliko se nepravilno i neodgovorno primjenjuje, posebice u dozama višim od preporučenih. Sigurna primjena paracetamola, kao i svakog drugog lijeka, podrazumijeva odgovorno ponašanje prema liječenju i procjenu koristi u odnosu namoguće rizike primjene lijeka, prije svega pridržavanje režima doziranja lijeka i maksimalnih dnevnihdoza. Magistri farmacije kao stručnjaci za lijekove kompetentni su savjetovati pacijenta o pravilnoj primjeni lijeka, s ciljem postizanja optimalnog terapijskog učinka, ali i izbjegavanja te prepoznavanja neželjenih štetnih pojava - izjavila je prof. dr. sc. Lidija Bach Rojecky, mag. pharm., predstojnica Zavoda za farmakologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatrije iz Centra dječjeg zdravlja, naglašava kako je „paracetamol učinkovit i siguran lijek koji ima svoju primjenu u pedijatrijskoj praksi već desetljećima! Opasnost i rizici primjene paracetamola koje su se posljednjih dana mogle pročitati u medijima su između ostalog prenapuhane, jer je za svaki lijek iznimno važno da se korist premasujena ljekarnika ili liječnika, te u skladu s priloženim uputama o lijeku, no roditelji u strahu od temperature vrlo često djeci daju lijek prečesto i u prevelikim dozama što naravno dovodi do predoziranja, nuspojava i mogućih rizika zbog kojih je struka izrazila zabrinutost!“
Niz europskih zemalja iznimno je svjestan rizika i mogućih opasnosti dostupnosti lijekova izvan ljekarni i kupovine lijekova putem neprovjerenih internet stranica, stoga se i Hrvatska na vrijeme treba suzdržati od liberalizacije tržišta bezreceptnih proizvoda i požurivanja s prodajom lijekova puteminterneta bez kvalitetne konzultacije sa strukom i pacijentima, kako bi se na vrijeme spriječile neželjene posljedice uslijed pogrešne i neodgovorne primjene lijekova, poručuju stručnjaci.
>> Previše paracetamola može oštetiti bubrege i jetru te raskrvariti želudac
Jedan je problem pretjerivanje sa lijekovima i posljedice istog. Tu bi valjda pomogla nekakva edukacija, jasnija uputstva na lijekovima i sl. Međutim, već sada se neki lijekovi mogu kupiti bez recepta (skuplje) i u pravilu u ljekarni mi uzmu novac, bez da bi mi nudili neke informacije o onom što sam kupio. Dapače, kada ih se npr. pita - koji sirup za (dječju) prehladu drže, a da VALJA, onda se zbune, začude i time pokažu koliko sami vjeruju u sadržinu tih bočica koje prodaju po cijeni od 70,00 - 120,00 kuna. Oni ne garantiraju - ništa. Gdje oni (ljekarnici i autor članka) vide problem? Pa u činjenici da bi se takvi bezreceptni lijekovi mogli naći u prodaji mimo njihovog monopola, a i jeftinije. To bi bilo strašno?! A zapravo strašno je kada od ljekarnika ionako ne dobiješ suvisli savjet, kada liječnici poručuju da se prvo skida temperatura (prije nego se ode k njima), kada se u čekaonici čeka satima, kada u istom hodniku čekaju zaraženi i djeca i odrasli (pa se dođe sa jednim virusom, a usput pokupi novi)... A što o tome kažu britanski pedijatri i ljekarnici?