Vlada odlučila

Za zlato na Olimpijadi mirovina – jedna radnička plaća?!

Foto: 'Peter Kneffel/DPA/PIXSELL'
'Die neue Kombinations-Olympiasiegerin, die Kroatin Janica Kostelic, freut sich nach der abschließenden Abfahrt über ihren Sieg. Sie gewinnt am 14.02.2002 in Salt Lake City bei den Olympischen Winters
Foto: 'nph / AlterphotosNordPhoto/PIXSELL'
'AC Milan\'s Zvonimir Boban during corazon classic friendly veterans match. May 30, 2010. (Foto © nph/Alvaro Hernandez) *** Local Caption *** Fotos sind ohne vorherigen schriftliche Zustimmung ausschl
Foto: 'Sanjin Strukic/PIXSELL'
'13.09.2011., Mladost, Zagreb - 61. jubilarni memorijal Borisa Hanzekovica, atletski miting IAAF World Challenge Zagreb 2011. Skok u vis, Blanka Vlasic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL'
14.03.2013.
u 10:21
U odnosu na prvotne prijedloge Vlada je ukinula imovinski cenzus pa će tako pravo na naknadu imati i sportaši koji su u karijeri zaradili desetke milijuna eura.
Pogledaj originalni članak

Sportaši koji su osvajali ili će osvojiti medalje na svjetskim prvenstvima, olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih imat će pravo, nakon odluke Vlade o izmjenama Zakona o sportu, na trajne novčane naknade kao državno priznanje za poseban doprinos ugledu Hrvatske.

Pravo i milijunašima

Maksimalna mjesečna naknada bit će jednaka prosječnoj radničkoj plaći u Hrvatskoj (danas je 5464 kune), a na nju će imati pravo osvajači zlata na OI, POI i OI gluhih. Pravo na 80 posto (4371 kunu) imat će osvajači srebrnih olimpijskih odličja te svjetski prvaci. Najmanja je naknada 40 posto prosječne plaće, za osvajače bronce na SP-u. Osvajači medalja moraju imati hrvatsko državljanstvo, stalno prebivalište u Hrvatskoj, navršiti 45 godina i ne smiju biti pravomoćno osuđeni za kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora dulja od pet godina. U odnosu na prvotne prijedloge Vlada je ukinula imovinski cenzus pa će tako pravo na naknadu imati i sportaši koji su u karijeri zaradili desetke milijuna eura. Hoće li i iskoristiti pravo na naknadu, Vlada je ostavila njima na savjest. Neki, poput Dine Rađe i Marija Stanića, sami su govorili da bi taj novac dali u humanitarne svrhe. Iz konačnog prijedloga zakona izbačena je odredba koja bi eliminirala sportaše protiv kojih se vodi kazneni postupak.

– Takva zabrana bila bi protuustavna. Postoji presumpcija nevinosti. Ako je nećemo poštovati, izbacimo je iz Ustava – jasan je premijer Zoran Milanović.

Kritike utihnule

Iznos je, u odnosu na prvi prijedlog, umanjen (baratalo se jednom i pol prosječnom plaćom), treneri su izostavljeni, a kritike sportaša, koji su govorili da je to "sramotna socijalna pomoć", utihnule su.

– Svjesni smo ekonomskog stanja i pristali na kompromis, glavno da se prijedlog o nagradama usvoji. Uostalom, kako doista objasniti vrijednost bronce nogometaša 1998. ili Ivaniševićeve medalje? – rekao je bivši kapetan vaterpolista, član Kluba olimpijaca Samir Barać.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 41

PO
potrka
12:19 14.03.2013.

možda popijem...možda prokockam...jedino je sigurno da taj novac neće ići u humanitarne svrhe...reče mario stanić... bio mi je simpatičan dok je igrao ali poslije ovakve bahate i bezosjećajne izjave,gadi mi se...dol je on mlatio lovu po europi,mi smo ratovali a kasnije punili fond da mi se on i takvi kao on mogli sprdati...sram ga bilo

AN
ankicascreiber
11:47 14.03.2013.

idemo pitati građane na referendumu da li će odobriti ovakve gluposti, koje ne radi niti jedna druga civilizirana zemlja.

PA
pancho53
12:09 14.03.2013.

Može i za zlato u pikadu, bočanju,biljaru,pokeru,ma daj svima a ti narode riljaj do 65 neka ovi dijele,na onih 500.000 privilegiranih nije to mnogo.Pa nagrađeni su mnogi u ovoj Rvackoj,prievremenim mirovinama,boračkim,braniteljskim,PTSP,policajcima, generalima,sabornicima,pjevačima,balerinama,Kad je bal nek je bal,ali neće za dugo, ide ovo sve skupa u totalnu propast.