Istraživanja

Zabok je smješten na obali nekadašnjeg Panonskog mora

Foto: ''
' '
Foto: ''
' '
Foto: ''
' '
31.05.2011.
u 14:36
Znanstvenici kažu da je lokalitet u Humu Zabočkom najveći i najznačajniji lokalitet fosilnih ostataka Panonskog mora
Pogledaj originalni članak

Zabočani su znali da je tzv. Plavinka u Humu Zabočkom mjesto na kojem se eksploatirao pijesak, no nisu znali da je to jedno od najbogatijih nalazišta fosila koja dokazuju da je ovdje bila obala Panonskoga mora.

Geološka vrijednost

U sklopu projekta prezentacije geološki vrijednih lokaliteta Krapinsko-zagorske županije Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima predstavila je ovu lokaciju i postavila dvojezičnu edukativno-informativnu ploču. Projekt je ustanova provela s Mineraloško-petrografskim zavodom Geološkoga odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Kako kaže ravnatelj ustanove Ivan Ištok, njime je u Krapinsko-zagorskoj županiji locirano deset najvažnijih geoloških lokaliteta, a ovaj je na četvrtome mjestu, odmah iza nalazišta pračovjeka, lokaliteta u Loboru i Hrašćinskog meteorita. Kako kaže dr. sc. Marijan Kovačić s PMF-a, sami sedimenti stari su oko šest milijuna godina, a pronađena je vrlo bogata zajednica fosilnih školjkaša i puževa, oko 60 vrsta.

Postavljena ploča je edukativna te na popularan način govori o ovom lokalitetu i općenito o razvoju, postanku i nestanku Panonskog mora.

Inače, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko-zagorske županije u suradnji s PMF-om i Prirodoslovnim muzejem u Zagrebu radila je projekt o fosilnim bogatstvima Panonskog mora, a izrađeni elaborat pokazao je da je upravo Plavinka najznačajniji, najzanimljiviji i najbogatiji lokalitet. Dr. sc. Davor Vrsaljko, kustos Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, u povodu predstavljanja lokaliteta istaknuo je da je najljepša ljepotica ovoga nalazišta Congeria Romboidea, po kojoj se geološki slojevi nazivaju romboidejski slojevi, a oni su upravo ovdje najljepše razvijeni pa je to razlog zašto ovaj lokalitet zaslužuje posebnu zaštitu i pozornost. Inače, ovo mjesto na kojemu se nekada vadio pijesak bilo je zapušteno sve dok ga nisu uredili kuburaši udruge grofa Kulmera.

Izvorište znanja

Nalazište je predstavljeno i učenicima zabočke osnovne škole koji su i sami na terenu pronašli fosilne ostatke Panonskoga mora. Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek iznenadio se kada je obaviješten o iznimnoj vrijednosti ovog lokaliteta i sretan je što će nekadašnje "izvorište pijeska" postati izvorište znanja o Panonskome moru.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar HipnosPajdaš
HipnosPajdaš
20:23 04.06.2011.

E,sada znam od kuda toliko \"morskih pasa\" u Zaboku , koji najviše \"napadaju\" Gradski proračun.

MM
mmmmm
18:33 01.06.2011.

...Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek iznenadio se kada je obaviješten o iznimnoj vrijednosti ovog lokaliteta i sretan je što će nekadašnje \"izvorište pijeska\" postati izvorište znanja o Panonskome moru. Eh GRADONAČELNIČE! Pa to je \"tvoj\" grad. Mogao si se ranije educirati. Možda je sada malo prekasno.

LU
ludva
21:43 03.06.2011.

heh,, sad bu valjda i Zabok dobil prapovijesni muzej....bilo je i vreme...