Petarde i redenici F2 kategorije trebali bi se u potpunosti zabraniti u Hrvatskoj, ali tek nakon 2. siječnja 2021. kako gospodarstvenici koji su ih mjesecima unaprijed naručili i platili na svjetskom tržištu za nadolazeće blagdane ne bi pretrpjeli neopravdane gubitke, jedan je od zaključaka prekjučerašnjeg prvog saborskog čitanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
Apsurdi zbog zarade
Rezultat je to apela udruge Prijatelji životinja, koja već godinama upozorava na činjenicu da petarde štete mnogim građanima, kućnim ljubimcima i divljim životinjama.
– Umjesto da slave, građani svake godine moraju provoditi blagdane i dočekivati Novu godinu zatvoreni u kući, sa spuštenim roletama, strepeći hoće li njihovi ljubimci pod sedativima preživjeti pucanje ili će umrijeti od zastoja srca, a činjenica je i da dječji prsti i oči vrijede više od uvoza petardi – kaže čelnik udruge Luka Oman, ističući kako nije jasno ni zašto bi se petarde prodavale čak 15 dana prije novogodišnjeg slavlja.
Jer, kad počne prodaja, počne i pucanje, bez obzira na to što zakon dopušta korištenje pirotehnike samo između 27. prosinca i 2. siječnja.
– Što se to slavi 27. ili 28. prosinca, zašto ne bismo kao i neke druge države, ako se već mora pucati, to dopustili samo na Staru i Novu godinu – pita Oman, koji se nada kako su predložene izmjene prvi korak ka zabrani svih vrsta petardi i eksplozivnih naprava.
Ako je zabranjeno “razvaljivati” u travnju, zašto ne bi bilo i u prosincu, kaže on te dodaje kako Hrvatska zapravo ni nema tradiciju pucanja petardi koje su dopuštene tek unazad 10-ak godina. Djeci se danas kupuje i 300-tinjak komada jer su jeftine, kupuju se na kile, a onda se svuda bacaju, pod prozor, u susjedovo dvorište, u kontejner...
Nije sve u buci
– Sve više zemalja u kojima petarde još “prolaze” ograničava njihovu uporabu samo od 20 sati na Silvestrovo pa do 2 ujutro na Novu godinu. No danas ima i tihih vatrometa i svjetlosnih efekata koji su dosta atraktivni i tome Hrvatska treba težiti. Nije da baš nemamo alternativu – poručuje Oman, čija je udruga u veljači ove godine predala i peticiju MUP-u sa 60 tisuća potpisa za zabranu pirotehnike kategorije F2 i F3.
Sadašnjim prijedlogom koji je prošao prvo čitanje zabranila bi se, dakle, prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba petardi i redenika kategorije F2 građanima za osobne potrebe, dok su petarde i redenici kategorije F3 zabranjeni još 2017.
Činjenica je, međutim, da još ostaje gomila pirotehnike koja će ostati dopuštena. U F2 kategoriju spadaju, primjerice, i rakete, rimske svijeće, vatrometne kutije, manje fontane, manje vatrometne bombe, manji kompaktni vatrometi..., koji će, čini se, imati zeleno svjetlo i u izmjenama zakona o eksplozivnim tvarima, čije se donošenje očekuje za jesenskog zasjedanja Sabora. I neka od tih pirotehničkih sredstava mogu uzrokovati opekline, najčešće prvog i drugog stupnja, no ovisno o vrsti i snazi – čak i one četvrtoga stupnja.
>> Ekskluzivno za Večernji list: Prvi smo dobili novi PlayStation 5, pogledajte kako izgleda
samo ste sve pogorsali ljudi ce pocet radit svoje petarde i krijumcarit