Sramota za obamu

Zabrinuta Amerika tone, Kina traži novu globalnu valutu

Foto: Reuters/PIXSELL
Zabrinuta Amerika tone, Kina traži novu globalnu valutu
06.08.2011.
u 11:46
Predviđa se kako će ovo smanjenje poljuljati povjerenje investitora u najveće svjetsko gospodarstvo i poskupjeti daljnje zaduživanje.
Pogledaj originalni članak

Najveće svjetsko gospodarstvo pretrpjelo je jedan od najtežih udaraca u povijesti. Ugledna međunarodna agencija za kreditni rejting Standard & Poor’s prvi je put snizila rejting SAD-a za jedan stupanj, s najvišeg mogućeg AAA na AA+. Stupanj AAA označava najvišu kreditnu sposobnost i minimalni kreditni rizik, dok AA+ znači da zemlja ima visoku kreditnu sposobnost i vrlo nizak kreditni rizik.

Visoka zaduženost

S&P u objašnjenju svog postupka navodi zabrinutost zbog deficita u proračunu i zaduženosti američkog gospodarstva. Smatraju da plan ušteda koji je prihvatio Kongres nije dovoljan da bi se stabilizirao američki dug.

“Smanjenje rejtinga odražava naše mišljenje o planu fiskalne konsolidacije donesenim u Kongresu. Držimo da su učinkovitost i stabilnost američkog gospodarstva oslabjele”, stoji u izvještaju agencije.

Snižavanje kreditnog rejtinga najviše će utjecati na investitore i njihovo povjerenje u vodeću svjetsku ekonomiju, koja se već bori s visokim zaduženjima i nezaposlenošću od 9,1 posto. Moglo bi doći i do poskupljenja zaduživanja američke vlade, poduzeća i građana, a prisutan je i strah od potonuća u novu recesiju. Ameriku zabrinjavaju i primjeri zemalja poput Kanade i Australije, kojima je trebalo nekoliko godina da svoj kreditni rejting vrate na najvišu razinu. S&P je zadao i velik udarac Obami i njegovoj administraciji, koja je nedugo nakon objave napala njihovu analizu jer su dužnosnici vlade nakon kalkulacija uočili pogrešku od 2000 milijarda dolara. Riječ je o krivoj S&P-ovoj procjeni potrošnje američke vlade koja je bila previsoka za navedeni iznos. Iako je S&P pogrešku ispravio uklonivši je iz analize, i dalje je ostao pri svojoj procjeni smanjenog kreditnog rejtinga Americi.

Dolarske rezerve

Najzabrinutija je Kina, koja tvrdi da kao najveći vjerovnik duga SAD-a ima pravo tražiti da ta zemlja riješi svoje probleme i osigura imovinu Kine u dolarima. Spominju čak i opciju nove globalne valute koja bi zamijenila dolar.

– Zahtijevamo uvođenje međunarodnog nadzora pitanja američkog dolara, a predlažemo i opciju nove, stabilne i osigurane valute za svjetske rezerve kako bi se izbjegla katastrofa koju može uzrokovati bilo koja zemlja – kaže se u komentaru državne novinske agencije Xinhua. Kineski ekonomisti smatraju da je snižavanje kreditnog rejtinga SAD-a velik rizik za financijska tržišta, a to bi najnegativnije moglo utjecati i na kineske dolarske rezerve, koje su najveće na svijetu, a procjenjuje se da iznose oko 3200 milijarda dolara.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1189

BO
boston
21:13 06.08.2011.

Visokoobrazovan u cemu

OB
-obrisani-
22:11 06.08.2011.

film dazu http://www.youtube.com/watch?v=X12hfhsP6sk

OB
-obrisani-
00:17 07.08.2011.

savaki dan po kilo dva kukumare uberem