Čekaonica pedijatrijske ambulante u Domu zdravlja Krapina gotovo svakodnevno prepuna je roditelja s djecom. Naša županija, naime, ima najmanji broj pedijatra, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, samo četiri i to dvoje u Krapini te po jedan u Zaboku i Bedekovčini.
U Krapini smo razgovarali s dr. Nevenkom Radak, koja je pokrenula projekt Zdravstvene knjižnice djeteta, brošuru u koju se bilježe podaci o djetetu i roditeljima i prati se zdravlje djeteta od rođenja pa do polaska u školu. Prvo je to zaživjelo na području grada Krapine, još za vrijeme UNICEF-ova djelovanja u Hrvatskoj da bi Županija 2002. godine prepoznala važnost tog dječjeg dokumenta te preuzela financiranje.
Rana prevencija
- Mnogi zdravstveni problemi koji se javljaju u dječjoj i adolescentskoj dobi mogu se prevenirati u ranom djetinjstvu i dijete podvrgnuti potrebnom tretmanu - kaže dr. Radak, predsjednica koordinacijskog tima Zdravstvene knjižice djeteta. Takva knjižnica djeteta je bila jako dobro prihvaćena od rodilišta patronažnih sestara, liječnika primarne zdravstvene zaštite i roditelja. U Krapini se i dalje provode sistematski pregledi djece prije odlaska u školu. Ako ima nedostataka kod vida, govora, motorike, može se popraviti prije nego što dijete ode iz naše skrbi - ističe dr. Radak.
Bolesti iz vrtića
Ovih još uvijek zimskih dana male pacijente muče uglavnom respiratorne bolesti, koje se najčešće dobiju u vrtiću. U Krapini djeluju tri vrtića i kada krenu bolesti - čekaonica je odmah puna. Bolesti djece ovise o dobi i sezoni, alergija na grinje, odnosno kućnu prašinu proteže se kroz cijelu godinu.
- Kao pedijatar koji se bavi zdravstvenom zaštitom djece mogu reći da je iznimno zahtjevan posao. Treba biti vrlo strpljiv, savjestan i odgovoran jer bitno je na vrijeme kod djeteta uočiti odstupanje od normale i odmah reagirati - zaključuje dr. Radak.
Dječji vrtić Gustav Krklec Krapina, prema ugovoru, o smještaju djeteta upoznaje roditelje o važnosti poštivanja ugovora o smještaju. Prema riječima ravnateljice Ksenije Ostojić, prije samog uključivanja djeteta u program, održava se roditeljski sastanak, te se posebno naglašava, da ako je dijete bolesno ne može ga se dovoditi u vrtić.
Time se štiti zdravlje djeteta koje je bolesno, a isto tako izbjegava ugrožavanje zdravlja druge djece. Nakon liječenja dužan je donijeti liječničku potvrdu kojom liječnik dopušta ponovni boravak djeteta u vrtiću - kaže ravnateljica Ksenija Ostojić.
Zdravstvena knjižica djeteta osim općih podataka daje cjelovitu obiteljsku sliku od socijalne i obiteljske anamneze, sve podatke o porođaju, prehrani djeteta, ponašanju, stanju uhranjenosti, psihomotornom razvoju kao i evidenciju cijepljenja. Podaci su korisni i za obiteljske liječnike.