U Krapinsko-zagorskoj županiji 22 su dječja vrtića, od toga dva rade u sastavu osnovnih škola, u Budinščini i Svetom Križu Začretju, a tri privatna, dva u Krapini te jedan u Oroslavju. U zagorskim vrtićima smješteno je 1789 djece, a u 22 vrtića imaju kapacitet za još 14 mališana. Taj podatak pokazatelj je da kriza uvelike utječe na smanjivanje broja polaznika vrtića, odnosno da si brojni roditelji ne mogu priuštiti smještaj djeteta u vrtić.
Novi vrtići u devet općina
Kako kaže županijski pročelnik za obrazovanje, sport i kulturu Ivan Lamot, unatrag nekoliko godina uvijek je mjesta u vrtićima nedostajalo, odnosno potrebe su bile veće, a kapaciteti premali. No, situacija se promijenila jer brojni roditelji ostaju bez posla pa sami čuvaju djecu, plaće su smanjene ili kasne i jednostavno ne mogu plaćati troškove, mjesečno i do tisuću kuna. Od 13 naših općina koje nemaju ustanove za predškolski odgoj, devet ih je započelo s aktivnostima za njihovu gradnju: Lobor, Mače, Mihovljan, Petrovsko, Tuhelj, Đurmanec, Gornja Stubica, Jesenje i Kraljevec na Sutli. Osam općina i gradova osnivača vrtića započelo je s aktivnostima za proširenjem i adaptacijom postojećih ustanova radi poboljšanja smještajnih uvjeta i povećanja broja korisnika.
Preskupo im 680 kuna
Jedan od tih primjera je Klanjec, gdje je u planu gradnja nove zgrade postojećeg dječjeg vrtića. Ravnateljica Dječjeg vrtića Kesten u Klanjcu, Stela Mlinarić, kaže da je gradnja novog vrtića u planu jer je zgrada sadašnjeg vrtića stara 33 godine, montažna i već dotrajala i nema uvjeta za jasličku grupu. Iako vrtić ima kapaciteta za 42 djece, ove godine ima samo 33 polaznika. – Prije nismo mogli primiti svu djecu, imali smo oko 50 polaznika, dosta djece na listama čekanja, no sada je problem što nemamo dovoljno djece. Razlog je kriza, ljudi ostaju bez posla, skupo im je plaćati 680 kuna mjesečno, teška je situacija. Moramo izdržati i nadati se boljim vremenima – kaže ravnateljica klanječkog vrtića Kesten Stela Mlinarić.
Ake tak nastaviju Zagorci buju ostakji i bes kaj.