Najnoviji udar na gospodarstvo u obliku povećanja cijene plina od 20 posto dodatno je uzdrmao ionako ozbiljno poljuljanu zagorsku industriju. Kako će se ovo nenadano i nenajavljeno povećanje cijena plina odraziti na nju najbolje ilustrira primjer bedekovčanske industrije, gdje bi moglo doći do gašenja nekoliko stotina radnih mjesta. Nakon 120 godina tradicije proizvodnje, u bedekovčanskoj Zagorki ozbiljno razmišljaju o preseljenju proizvodnje iz Hrvatske, a doznajemo da je slična situacija u Tondachu i PGM-u.
Izvoze 80 posto
– Zapošljavamo 150 radnika, 100 u Bedekovčini, 50 u Krapini. U zadnje tri godine u proizvodnju smo investirali 22 milijuna kuna, zaposlili novih 60 radnika, godišnji nam je promet 45 milijuna kuna, a 80 posto odnosi se na izvoz. Godišnji prihod od izvoza nam je pet milijuna eura. Nažalost, u zadnjih 15 mjeseci cijena plina otišla je 83 posto gore, a samo u ovogodišnja tri mjeseca 46 posto. To je nezapamćeni udar na industriju u naših 120 godina postojanja, i naš jedini izlaz je selidba iz Hrvatske. Mi smo ozbiljni ljudi, nećemo dopustiti da tvrtka propadne, ali propast će stotinjak radnih mjesta u Bedekovčini. No, to, izgleda, ionako nikoga osim nas ne brine – kaže rezignirano direktor Zagorke Zvonko Jakuš.
Poslovi ugovoreni lani
Poslove u inozemstvu ugovaraju potkraj godine za sljedeću godinu. Tako su i oni posao dogovorili računajući na cijenu plina prije ovogodišnjeg porasta od ukupno 46 posto. Nemoguće je amortizirati taj cjenovni udar plina, koji im je glavni energent, koji troše zimi i ljeti, i predstavlja 25 posto proizvodnih troškova. Nakon ovoga povećanja za plin ove bi godine trebali izdvojiti četiri milijuna kuna više. – Talijani su nas čak pozvali na razgovor da smanjimo cijene. Kada smo im predočili poskupljenje plina, odustali su, pružili mi ruku i rekli - imate posao. No, za sljedeću godinu morat će razmisliti o promjeni dobavljača, konstatirajući kako mi u Hrvatskoj radimo u nestabilnim uvjetima – kaže Jakuš. – Uvijek smo podmirivali sve svoje obveze, ulagali u proizvodnju, a ako želimo tako nastaviti i dalje, moramo se iseliti. I to ćemo vjerojatno učiniti, u srpski Šabac, gdje imamo pogon koji smo namjeravali uskoro zatvoriti – kaže Jakuš. Dodaje da su uputili dopise na razne adrese, od ministarstava na niže, ali odgovora ni od koga nema. Zagorka je osnovana 1889. godine kao prva hrvatska tvornica glinenih i šamotnih proizvoda, a u današnjem obliku posluje od 1995. Danas je vodeći proizvođač keramičkih obloga u Europi, te kamina i kaljevih peći.
Koliko su hrvatske gospodarske prilike apsurdne ukazuje Jakuš primjerom da se industrijski potrošači zovu - povlaštenim kupcima. – Po čemu je to gospodarstvo povlašteno, jer za razliku od zemalja u okruženju, plaća skuplji plin od kućanstava, a MOL plin industriji prodaje 30 posto jeftinije.
jel budu natrag vrnuli Vinipotok banda lopovska s idiotima na čelu