Premijeri Golob i Plenković na Brdu kod Kranja

Zagreb i Ljubljana sporazumno u proširenje LNG terminala i izgradnju drugog bloka NEK-a

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Izjave nakon sastanka Plenkovića i Goloba u Brdu kod Kranja
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Izjave nakon sastanka Plenkovića i Goloba u Brdu kod Kranja
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Brdo kod Kranja: Radni ručak slovenskog i hrvatskog premijera Goloba i Plenkovića
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Brdo kod Kranja: Radni ručak slovenskog i hrvatskog premijera Goloba i Plenkovića
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Razgovor dvaju premijera Goloba i Plenkovića tijekom kratke šetnje po imanju Brdo
28.03.2023.
u 19:35
Ribolovni režim bez dogovora. Plenković je rekao da je Golobu ponudio “pragmatično rješenje” razgraničenja, što Golob ne prihvaća pozivajući se na poštivanje arbitraže
Pogledaj originalni članak

Unatoč uvjeravanju obiju strana da su odnosi između Zagreba i Ljubljane prijateljski, teško se oteti dojmu da hrvatsko-slovenski odnosi nisu više idilični, a pogotovo ne onako idilični kao što su bili u vrijeme bivše slovenske vlade Janeza Janše. Slovenski premijer kazao je nakon sastanka s utorka s hrvatskim premijerom Plenkovićem u Brdu kod Kranja da je susret bio "lijep, opušten i pozitivan", što je potvrdio i Plenković, ali čini se da na slovenskoj strani još nisu zaboravili netaktičnu Plenkovićevu potporu Janši uoči lanjskih parlamentarnih izbora u Sloveniji, što je naljutilo Goloba.

Najvažnija tema sastanka bila je suradnja na području energetike, s obzirom na to da je Slovenija zainteresirana za projekt proširenja LNG terminala na Krku, a Hrvatska za sudjelovanje u projektu izgradnje drugog bloka nuklearke Krško, o čemu će dvije strane potpisati sporazum kada premijer Golob u svibnju posjeti Zagreb. Tu je i problem ilegalnih migracija, kojih je nakon ulaska Hrvatske u Schengen više, a spominje se mogućnost zajedničkih ophodnja hrvatske, slovenske i talijanske policije na schengenskoj granici. Trebalo je biti riječi i o situaciji na zapadnom Balkanu, posebno u pogledu ubrzanja europskih integracija Bosne i Hercegovine, što je također zajednički cilj Zagreba i Ljubljane.

Iako su iz kabineta slovenskog premijera i prije sastanka neslužbeno poručili da slovenska strana neće dopustiti hrvatskoj strani da pitanje uređenja ribolovnog režima uopće uključi na dnevni red razgovora, s obzirom na to da to nije u interesu Ljubljane nakon što su se slovenski ribari zbog tog problema obratili Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, premijer Plenković izvijestio je nakon sastanka da je ponudio Golobu "pragmatično rješenje" ovog problema i da je Hrvatska spremna riješiti problem razgraničenja "na obostrano zadovoljstvo", što Golob ne prihvaća pozivajući se na poštivanje arbitraže.

Problem ribara posljedica je neslaganja oko arbitraže i činjenice da u neuralgičnoj točki zaljeva postoji jedan mali dio akvatorija na koji i jedna i druga strana polažu pravo pa hrvatske vlasti naplaćuju kazne slovenskim ribarima zbog ribolova na području koje je, prema arbitražnoj odluci koju Hrvatska ne priznaje, pripalo Sloveniji. U Ljubljani su odlučili da će prije rješavanja tog problema pričekati odluku suda u Strasbourgu, što će potrajati nekoliko godina. Slovenska se strana nada da će se Europski sud za ljudska prava pri odlučivanju o ribolovu morati očitovati i o spornoj arbitražnoj odluci, što znači da u Ljubljani i dalje traže put kojim bi Hrvatsku prisilili na njezino prihvaćanje, premda je premijer Plenković Golobu više nego jasno poručio da Hrvatska nikad neće ratificirati kompromitiranu arbitražnu odluku. U takvim okolnostima svakako je dobro da je do sastanka uopće došlo i da teme oko kojih se dvije strane ne slažu ipak ostaju u manjini. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar MILENIUM Sokol
MILENIUM Sokol
19:40 28.03.2023.

Da opet nebumo preveslani.Nadam se ovaj put dobrom poslu i ako sam skeptican.