Treba smanjiti broj izbornih jedinica, sa sadašnjih 10 na šest. Prvu bi činio Grad Zagreb, a ostalih pet bilo bi sastavljeno od susjednih županija pa bi se ovisno o tomu koliko u kojoj ima birača dobivao i broj saborskih mandata.
Ravnopravnost građana
Svaka jedinica više ne bi imala jednak broj zastupnika u Saboru. Najviše, po 25 zastupnika, imala bi prva, Grad Zagreb, te šesta jedinica koju bi činile Istarska, Ličko-senjska, Primorsko-goranska i Zadarska županija koje imaju najviše birača. Najmanje zastupnika davala bi druga jedinica koju čine Sisačko-moslavačka, Karlovačka i Zagrebačka županija. Prijedlog je to izmjene Zakona o izbornim jedinicama Hrvatskih laburista koji će oni nakon stanke uputiti u Sabor. Cilj im je samo jedan – učiniti građane ravnopravnima i da njihov glas jednako vrijedi.
Da to do sada nije bio slučaj, rekao je i Ustavni sud koji je lani u prosincu ustvrdio da na izborima 2007. godine težina biračkoga glasa u pojedinim jedinicama nije bila ista. Štoviše, negdje su odstupanja bila i 30 posto, što je nedopustivo s obzirom na to da svaka jedinica po sadašnjem zakonu ima pravo na isti broj zastupnika. Sud je zato i zatražio od Sabora da mijenja zakon do izbora jer bi se u suprotnom izborni rezultati mogli dovesti u pitanje.
Zašto baš sad?
– Takav stav obvezuje Sabor. No, zanimljivo je da je takvo mišljenje Ustavnog suda došlo baš sada i svakako može poslužiti premijerki kao još jedan alibi da odgodi izbore do ožujka 2012. godine jer je preporučljivo mijenjati zakon o jedinicama najkasnije godinu dana prije izbora – kaže šef laburista Dragutin Lesar.
Hoće li biti prekrajanja izbornog zemljovida, teško je reći, no Lesar ističe da je čuo kako ministar uprave Davorin Mlakar radi na tome. Da je moguća promjena izbornih jedinica, i sam je ministar potvrdio Večernjem listu još u listopadu. Jer, većina se slaže da sadašnji zakon nije dobar i da su se postojeće jedinice sastavile neprirodno, bez ikakve logike.
– Sam Zagreb bio je podijeljen u pet jedinica, da se razbije HDZ-u nesklono biračko tijelo, pa je Jarun bio u istoj jedinici s Novim Vinodolskim – podsjeća potpredsjednik laburista Nikola Vuljanović.
Slaže se da njihova izborna mapa možda neće ići na ruku nekim strankama, pretpostavlja se IDS-u i HNS-u, ali predloženih šest jedinica nije ni skrojeno da bi se nekome išlo niz dlaku.
Zagreb treba biti jedna izborna jedinica i imati 25 zastupnika
Natali Dizdar podijelila je sretnu vijest o trudnoći, a ovako je izgledala prije 18 godina, na početku karijere
U ljeto 2004. objavljen je njezin prvi službeni singl "Ne daj", Singl je brzo osvojio srca publike i prva mjesta na glazbenim listama.
Veliki p(r)opust? ZET kupio odlične rabljene autobuse iz Beča, ali su zaboravili jednu vrlo važnu stvar
Zagrebom od ove jeseni kruže polovni autobusi koji su stigli iz austrijskog glavnog grada. Vozila su, uvjerili smo se u vožnji, u odličnom stanju, vozači i putnici većinom su bez zamjerke, čak imaju i pohvale za bečke buseve. Međutim, vozeći se ZET-ovim pojačanjima u floti naišli smo na neobičnu situaciju.
Ova hit balkanska zemlja privlači sve više ljudi: 'Stan od 100 kvadrata dođe 200 eura, klima je blaga, posla ima'
Ana iz Italije za portal Expat.com podijelila svoje iskustvo života u jednoj balkanskoj zemlji. Ona tvrdi da ima puno prednosti, a u nju su se ona, suprug i sin zaljubili tijekom kratkog odmora u studenome 2021.
Borba s kroničnom bolešću: Član žirija popularne emisije progovorio o dijagnozi koja mu je promijenila život
Studija otkrila neočekivane činjenice o čovjeku: Evo što nas doista dijeli na optimiste i pesimiste
DEMO+KRATEO je Narodno Vladanje, najpoželjniji oblik vladavine. Veliki narodi koji iz tehničkih razloga nisu mogli neposredno glasovati u parlamentima (kod nas je to Sabor) izabirali su svoje zastupnike koji su njihovu volju dalje prenosili i iskazivali. S obzirom na iskrivljavanja te volje (demokracija se pretvorila u Partito-Kraciju) s jedne strane, i s obzirom na današnje tehničke mogućnosti, s druge strane, sada svaki građanin može jednoznačno putem kompjutera neposredno (direktno) glasovati i raspravljati u Saboru (tzv. e-Sabor). Teško odmah provedivo, znam. Zato kao prijelazni oblik predlažem da e-Sabor postane Gornji dom Hrvatskog Sabora, tako da Donji dom (sadašnji Sabor) ima prava mišljenja svojih građana. Ako bi se ta mišljenja dijametralno razilazila predsjednik bi npr. mogao stopirati takve zakone.