Veleučilištem u Karlovcu ubuduće će upravljati Ivanka Boras, profesorica na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, Đurđica Paras-Osterman, profesorica na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i Darinka Hlupić, zaposlenica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
Nezadovoljstvo odlukom
U Upravnom vijeću zamijenile su Karlovčane Zlatka Kuzmana, Viktora Šegrta i Želimira Feitla. Tako je odlučio ministar Željko Jovanović, a Karlovčani se pitaju nema li u našem gradu stručnjaka koji kao i dosad mogu uspješno voditi ustanovu, nego to moraju činiti Zagrepčani.
– Upravno vijeće predstavlja interese osnivača, to jest države i ona ima pravo imenovati koga želi za njegove članove – kaže dekan Branko Wasserbauer.
Dodaje da očekuje dobru suradnju s novim sastavom Vijeća, kao što je bila i s prethodnim. No prva sjednica još nije održana. Iako država ima pravo imenovati koga želi, Karlovčani, kao i razriješeni članovi Upravnog vijeća, ne skrivaju nezadovoljstvo odlukom.
Posebno kada se zna da je u 15 godina postojanja Veleučilište postalo respektabilna ustanova. U obnovu i razvoj uloženo je oko petnaest milijuna kuna, uglavnom vlastitog, a ne državnog novca. Nagađa se da se da je politika razlog smjene dosadašnjeg Upravnog vijeća. No u obavijesti o razrješenju s dužnosti, koja nosi tisuću kuna mjesečne naknade, ne piše obrazloženje.
– Radim uspješno na pitanjima ruralnog razvoja, koja mogu donijeti 2000 radnih mjesta. Odluku sam dobio u petak 13. travnja. Imam velike referencije. Šteta što u Vijeću više nije nitko od Karlovčana – kaže Šegrt. Razočaran je i Zlatko Kuzman, jedan od osnivača Veleučilišta. Na čelu Upravnog vijeća bio je šest godina. Nije zadovoljan ni župan Karlovačke županije Ivan Vučić. Iako Županija nema izravne ovlasti nad Veleučilištem, i iz njena je proračuna ulagano u razvoj te ustanove.
Politika se (ni)je miješala
– Politika se nije miješala u poslove Veleučilišta. Očekivao sam da će tako i ostati – rekao je karlovački župan Vučić.
U ministarstvu objašnjavaju da tri nova člana imaju stručne i znanstvene kvalifikacije i da su imenovani radi kvalitetnog razvoja Veleučilišta.
Veleučilište do sada nije opravdalo svrhu postojanja. Strojarski smjer nešto vrijedi, a ostalo je p.d. Dobra je stvar što se možete nakon dvogodišnjeg studija strojarstva prebaciti na četverogodišnji, ali nije dobro što to možete samo uz masnu cijenu. Sva veleučilišta u državi služe izvlačenju novca iz proračuna, brojni predavači su otkrili masnu koku i uvijek će naći opravdanje za takovo stanje.