TAH tehnologija

Prvi hrvatski pacijent 'bez vlastitog srca' bit će otpušten na kućnu njegu

Foto: Ilustracija: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Prvi hrvatski pacijent 'bez vlastitog srca' bit će otpušten na kućnu njegu
09.10.2014.
u 14:19
Kardiokirurški dio tima je vodio prof.dr.sc. Bojan Biočina, kardiološki dio tima akademik Davor Miličić, a anesteziološki dio prim.dr. Višnja Ivančan.
Pogledaj originalni članak

U Klinici za kardijalnu kirurgiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb prošlog četvrtka obavljena je ugradnja prvog potpuno umjetnog srca (TAH) u Hrvatskoj i to u 67–godišnjeg bolesnika.

Kako je priopćeno iz KBC Zagreb, riječ je o pacijentu iz Rovinja koji je bolovao od terminalnog zatajenja srca obaju srčanih komora. Nije bilo moguće izvršiti mu transplantaciju srca iz razloga povišenog otpora u plućnoj cirkulaciji.

- TAH je tehnologija kod koje se, za razliku od ugradnje mehaničkih srčanih pumpi, u čemu je KBC Zagreb lider u Hrvatskoj i u regiji i kod kojih se pumpa ugrađuje uz bolesno srce, pacijentovo srce u potpunosti odstranjuje i biva zamijenjeno umjetnim srcem, odnosno dvokomornom pumpom - objašnjavaju postupak.

Kardiokirurški dio tima je vodio prof.dr.sc. Bojan Biočina, kardiološki dio tima akademik Davor Miličić, a anesteziološki dio prim.dr. Višnja Ivančan.

Pacijent se dobro oporavlja, te se očekuje da će transplantacija srca, nakon oporavka plućne cirkulacije, biti moguća u periodu između 6 mjeseci i godinu dana. Predviđa se da će prvi hrvatski pacijent ''bez vlastitog srca'' biti otpušten na kućnu njegu u periodu od otprilike mjesec dana nakon operativnog zahvata.

>>Pomoću isprintanog srca spasili bebi život

>>Oboljelima od tumora zdjelice prije gotovo da nije bilo pomoći, a sad dobivaju zglob po mjeri

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Marko232
Marko232
14:28 09.10.2014.

Koja smo mi zemlja. Vodeći u svijetu prema trasplantacijama a umjetni kuk čekaš 2 godine što je za večinu država danas rutinska operacija koju čekaš 15 dana.

UN
una1
19:56 09.10.2014.

Naši liječnici su vrhunski,cijenjeni u svijetu,ali kod nas to nije slučaj.Tek kada se ovako nešto objavi onda se sjetimo tih ljudi.! Svaka vam čast gospodo!

NV
novo vriijeme
15:41 09.10.2014.

Objavite kriterije za kvalitetu organa za presađivanje da vidimo što se sve to presađuje u Hrvatskoj i kako smo došli do te svjetske statistike koju plaćamo ne samo sebi nego i Crnoj Gori, Sarajevu i Albaniji kada njihovi pacijenti dođu kod nas.