Odnosi između Hrvatske i Bosne i Hercegovine sada su gori nego što su bili tijekom rata a to stanje neće se moći promijeniti bez iskrenog dijaloga, upozorio je u ponedjeljak zagrebački muftija Aziz Hasanović.
U intervjuu za sarajevski "Dnevni avaz", Hasanović je kazao kako je položaj Bošnjaka u Hrvatskoj i dalje takav da oni uživaju sva ljudska prava a ugovor koji je Islamska zajednica potpisala s Hrvatskom 2002. je platforma koja može biti uzor svim manjinskim zajednicama u Europi. No sve to nije dovoljno ukoliko su odnosi BiH i Hrvatske loši, zbog čega je, kako je istaknuo, nesretan.
"Oni su sada gori nego za vrijeme rata. Komunikacija koju vidimo, ne ulazeći sada u to tko je kriv a tko prav, nije dobra. Valja razgovarati", poručio je zagrebački muftija.
Podsjetio je kako Bošnjaci čine 75 posto pripadnika islamske zajednice u Hrvatskoj, emotivno su vezani za BiH i svaka negativna izjava ih vrijeđa. Hasanović je istaknuo kako je dijalog nešto na što smo svi upućeni pa bi o tome morali promisliti i oni koji javno istupaju na takav način da pogoršavaju odnose među narodima u BiH.
"Ukazujem na to i ovdje političarima koji imaju taj jedan ratoborni ili ignorantski narativ", kazao je Hasanović, upozoravajući kako sadašnje stanje može prouzročiti opasne posljedice u budućnosti. Dodao je kako Bošnjake s obzirom na ratno iskustvo posebice brine retorika onih političara u BiH koji minimiziraju genocid.
Nadu polažu u odnos s SAD-om i Europskom unijom, vjerujući kako njihove politike mogu pomoći da se BiH učini zemljom prihvatljivom za sve njezine građane.
Kao prvo, bez glasova Hrvata na referendumu o neovisnosti, BiH nikad ne bi ni bilo. Drugo, sve dok se nisu naoruzali (i to oruzjem koje je dolazilo preko Hrvatske), Hrvati su bili jedini koji su se suprotstavili srpskoj agresiji, a i tada su bili fokusirani uglavnom na Hrvate! Protjerali su oko 230,000 Hrvata s podrucja koja je "oslobodila" tzv. armija BiH. Malo je poznato da cim je Srebrenica proglasena "zasticenom zonom", Alija Izetbegovic je sve svoje snage iz tog kraja prebacio u srednju Bosnu, s namjerom da zavrsi proces etnickog ciscenja. Vjerojatno je i to bio jedan od razloga pokolja u Srebrenici. A da nije bilo HV-a i HVO-a, Srebrenica bi ostala upisana u povijesti kao mali srpski nestasluk, u usporedbi s onim sto bi se dogodilo u Bihacu i okolici. Treba li uopce spominjati stotine tisuca muslimanskih izbjeglica u Hrvatskoj i svu drugu humanitarnu i drugu pomoc koju im je Hrvatska pruzala? Danas je za njih Hrvatska bila agresor u BiH, a Hrvatima u BiH se uskracuju temeljna politicka prava, nezahvalni su i agresivni. Zagovaraju politiku koja se skoro ni po cemu ne razlikuje od Miloseviceve, politiku zbog koje se Jugoslavija u krvi raspala, ali eto... oni vjeruju da bi iz nekog samo njima poznatog razloga takva politika trebala ucvrstiti njihovu "gradjansku" BiH!