Vjerovnici Credo banke iz Primorsko-goranske županije, općine Matulji, Lovran i Mošćenička Draga i još desetak tvrtki, kojima je u banci nad kojom je u ponedjeljak otvoren stečaj ostalo deponirano više od sto milijuna kuna, osnovali su danas u Rijeci interesnu skupinu za zaštitu svojih prava. Primorsko-goranski “pool vjerovnika” ostaje otvoren i drugim vjerovnicima, i tvrtkama i građanima s depozitima većima od osiguranih, a cilj je udruženi nastup dužnika prema stečajnom upravitelju. Interes je svima što prije doći do svoga novca, a najbolji je način zajednički, a ne pojedinačni nastup čime žele spriječiti da kao vjerovnici ostanu u neravnopravnom položaju u odnosu prema drugim dužnicima.
Kako je nakon današnjeg prvog sastanka vjerovnika objasnio Milorad Stanić, opunomoćenik više deponenata fizičkih i pravnih osoba, odlučivanje o tijeku stečaja u rukama je skupštine i odbora vjerovnika, a pravo glasa imaju vjerovnici s najvećim depozitima.
– Zajednički nastup uime većeg iznosa depozita jamči i veći utjecaj, moguće i članstvo u odboru vjerovnika, a time bismo mogli utjecati na odlučivanje o stečajnom planu – kaže Stanić. Dodaje da smatraju da je najbolje rješenje preustroj ili preuzimanje banke čime bi se stečaj brže okončao, a vjerovnici brže došli barem do dijela svojih depozita. Svi, naime, strahuju od nepovoljnog razvoja situacije kao u slučajevima Gradske banke Osijek ili Glumine banke čiji su stečajevi trajali desetak godina.
Još se ne zna koliki je ukupni iznos potraživanja vjerovnika Credo banke, a prema informacijama koje imaju u Primorsko-goranskoj županiji pod čijim je pokroviteljstvom okupljena interesna skupina, riječ je o 800 milijuna kuna.