Ako politika bude slušala struku, odnosno dužnosnici u Ministarstvu obrazovanja nastavnike i ravnatelje, Pravilnik o ocjenjivanju, koji je posljednjih dana podigao golemu buru u školama, doživjet će znatne promjene.
Ministarstvu obrazovanja pristiglo je više od 700 prijedloga na oko dvije tisuće stranica kojima su nastavnici i ravnatelji željeli poboljšati ponuđena pravila. Isto tako, primjena novog Pravilnika ne bi smjela početi u drugom polugodištu ove školske godine, već u najboljem slučaju sljedeće godine.
– Donošenje i primjenu novog Pravilnika, na prijedlog kojega imamo niz primjedbi, svakako treba odgoditi bar do sljedeće školske godine. Kad bi se primjenjivao od drugog polugodišta ove godine, našli bismo se u velikim problemima jer po novom će trebati zaključivati i drugo polugodište, a za to u imenicima i dnevnicima ne postoji rubrika pa ne znam gdje bismo to trebali upisivati. Zaključuje se prvo polugodište i godina – kaže nam predsjednica udruge srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec.
Pogrešna terminologija
Dodaje da se u predloženim rješenjima rabila čak pogrešna terminologija, da autori ne znaju razliku između školske i nastavne godine, da se nigdje ne govori o odgovornosti roditelja, ali se golema odgovornost stavlja na teret nastavnika, posebno ravnatelja kojima se za rješavanje problema ne propisuju nikakve ovlasti.
– Nejasni su elementi ocjenjivanja, primjerice elementi napredovanja učenika, što zapravo ne može biti mjerljivo, treba razmisliti koji se predmeti mogu pismeno provjeravati, što u konačnici nije pitanje ovog Pravilnika nego kurikuluma. Od silnih mana ne znam što bih navela kao najveći nedostatak predložena Pravilnika o ocjenjivanju – zaključila je S. Hitrec. Slično govori i njezin kolega, ravnatelj zagrebačke Druge gimnazije Drago Bagić.
Kamen smutnje
– Poslali smo ministarstvu sve svoje primjedbe iako i dalje mislim da s donošenjem novog Pravilnika ne treba brzati. Možemo raspravljati cijelu godinu i donijeti jedan ili više njih, što bi bilo bolje, za sljedeću školsku godinu – smatra Bagić.
Apsurdnim smatra propisivanje broja roditeljskih sastanaka koje razrednik mora organizirati i smanjenje broja pismenih ispita u vrijeme kad se državna matura polaže isključivo pismeno.
– Ne opterećujemo se rokovima, nigdje nam se ne žuri. Vidjet ćemo što je najbolje i najlogičnije – diplomatski na pitanje kad će se novi Pravilnik o ocjenjivanju donijeti odgovara državni tajnik u Ministarstvu obrazovanja Želimir Janjić. Ističe da im nije cilj donijeti “dokument koji će biti kamen smutnje već moderan i dobro prihvaćen”.
Ostavlja otvorenu mogućnost da se ocjenjivanje različitih kategorija, osnovaca, gimnazijalca i učenika obrtničkih škola riješi s više različitih ili jednim pravilnikom.
Zaključuje se i II. polugodište, ali za to nemamo "kućice" u imeniku
Zuhra je sada neprepoznatljiv: Izgubio je 30 kilograma i to zahvaljujući tome što je izbacio ove namirnice
Kaže kako više ne konzumira proizvode iz pekare koje bi najčešće jeo u pauzama snimanja. Sada radije pričeka da dođe kući kako bi pojeo nešto na žlicu. Kaže kako je tajna njegove transformacije i uspjeha - disciplina.
Muškarci, oprez! Izbjegavajte ovih 10 namirnica ako želite sačuvati prostatu
Provedena su brojna istraživanja o povezanosti prehrane i zdravlja prostate, na temelju kojih su stručnjaci izolirali deset namirnica koje bi muškarci trebali izbjegavati
FOTO Ovo su najgori rabljeni auti koje možete kupiti
Od ukupnog broja pregledanih vozila, 67,9%prošlo je bez ikakvih kvarova, dok je 20,6% imalo ozbiljne kvarove. Općenito, što je vozilo starije, to je veća stopa kvarova – među automobilima starim od 12 do 13 godina, 28,1% je imalo velike kvarove, u usporedbi sa samo 6,4% vozila starih dvije do tri godine
Nekad je bio način da se meso očuva za zimu, a danas je delicija koja odiše poviješću
S ovim neugodnim problemom susrela se trećina muškaraca u svijetu, a ignoriranje dovodi do ozbiljnih problema