Saniranje štete na poplavom pogođenim područjima te mogućoj suradnji između biskupijskih Caritasa na razini Đakovačko-osječke metropolije u konkretnim nastojanjima oko pomoći poput nabave građevinskog materijala, namještaja, kućanskih aparata i drugih potrepština, glavne su teme o kojima su razgovarali biskupi Đakovačko-osječke crkvene pokrajine okupljeni u Požegi na svojoj redovitoj skupštini.
Žale, poručili su putem priopćenja, zbog pomanjkanja potrebne povezanosti i koordinacije svih zainteresiranih u pružanju pomoći te iskazane nespremnosti državnih institucija za suradnju s Caritasom, dovođenjem na svoj način u pitanje i same legalnosti njegova djelovanja, ali i medijskog marginaliziranja Caritasovih nastojanja. Zauzeli su se za to, poručili su, da biskupijski Caritasi posredstvom Hrvatskog Caritasa zajednički nastupe u inozemstvu s pojedinim projektima.
Izrazili su i nadu da će Hrvatski Caritas uspjeti riješiti sve poteškoće vezane uz zakonski prijedlog koji Caritasu ne daje ono mjesto, kako su naveli, i značenje na području humanitarnog djelovanja koje mu pripada s naslova slobode vjere u našem demokratskom društvu i ugovorima utvrđenim između Svete Stolice i Republike Hrvatske.
>>Caritas je do sada uputio brojnu pomoć, a s njome će i dalje nastaviti
Moje iskustvo s djelovanjem Crvenog križa na terenu izrazito je negativno. Oni jesu medjunarodna organizacija, ali je i Caritas. To što je Caritas pod upravom Katoličke crkve, dožvljavam kao njegovu prednost, jer je neovisan o politici. A Crveni križ jest postao politiziran.