Iako je Domovinski rat odavno završio, nije završila borba s minama, malim ubojitim napravama koje i nakon 15 godina vrebaju iz kamenjara, vinograda, zapuštenih voćnjaka cijeloga dalmatinskog zaleđa. Hrvatski centar za razminiranje baš ovih dana završava čišćenje 75.000 četvornih metara buduće poslovne zone na brdu Midenjaku između Kričaka i Ružića, a nedavno je očišćeno i cijelo područja oko rijeke Guduče, inače zaštićeni krajobraz. Preostaje još razminirati 55 četvornih kilometara u okolici Drniša, zaleđu Vodica te oko Skradina, Ružića...
– Ono što je sigurno jest to da će do 2012. godine Šibenik i njegova okolica biti posve očišćeni od mina. Samo u posljednjih 12 godina razminirano je i pretraženo 25,8 četvornih kilometara u Šibensko-kninskoj županiji. Najproblematičnija područja, na žalost, još su grad Drniš i njegova okolica, gdje je gotovo polovica minama onečišćena područja, odnosno 20 četvornih kilometara opasnoga područja – rekao je župan Goran Pauk.
"Zvončići"
Da i Šibenčani još žive u strahu od neeksplodiranih "zvončića" iz raketnog sustava M87 Orkan, potvrđuju podaci da se posljednjih godina još pronalaze ostaci raketnog projektila.
– Samo na gradskom groblju Kvanj pronađeno je 67 "zvončića", četiri avionske te sedam ručnih bombi. Prije dvije godine razminirano je i 45.000 četvornih metara u gradskoj četvrti Šubićevac, od Jamnjaka do Ferijalnog saveza, i tamo su pronađeni "zvončići" – dodao je Franko Vidović, dogradonačelnik Šibenika.
Plan 2019. godine
Hrvatska bi, prema planu HCR-a, trebala biti razminirana do 2019. godine, a za to će biti potrebno 4,5 milijardi kuna. Do sada su potrošene 1,3 milijarde kuna.