Veliki rast na Zapadu, još veći pad na Dalekom istoku i daljnje potonuće u Hrvatskoj. Tako bi se najkraće moglo opisati prvo polugodište na svjetskim burzama.
Europa prati Ameriku
Najveći je dobitnik američki burzovni indeks S&P 500, koji je u prvih šest mjeseci ove godine uzletio čak 6,1 posto. Slijedi ga također američki Nasdaq s rastom od pet i pol posto. I treći značajni američki indeks Dow Jones rastao je, ali znatno manje od S&P-a i Nasdaqa – porastao je 1,5 posto i postigao rekordnu vrijednost.
Ne u tolikoj mjeri kao američke, rasle su i europske burze u prvoj polovici 2014. Euro Stoxx indeks, koji prati 50 najvećih europskih kompanija, porastao je 3,8 posto.
Lijep rast ostvarila je i burza u Frankfurtu – njemački burzovni indeks Dax skočio je 3,9 posto u odnosu na 1. siječnja ove godine. Dax je u ovom polugodištu uspio preskočiti i magičnu granicu od 10.000 bodova i sada se kreće prema 11 tisuća, što bi po prognozama nekih analitičara mogao dostići već na kraju ove godine, nošen dobrim rezultatima njemačkog gospodarstva i laganim oporavkom eurozone. Najveći rast ostvario je Daxov podindeks TecDax, koji prati kretanja dionica samo tehnoloških kompanija izlistanih u njemačkom indeksu. TecDax uzletio je čak 12,2 posto.
Promet skočio 25 posto
Za razliku od Amerike i Europe, razloga za zabrinutost imaju na Dalekom istoku. Japanski je indeks Nikkei u prvom polugodištu ove godine potonuo golemih 6,9 posto zbog problema s kojim se suočava japansko gospodarstvo.
Hrvatski burzovni indeks Crobex u prvom je polugodištu nastavio padati. Doduše, pao je “samo” 0,2 posto. Iz Zagrebačke burze priopćili su da im je u prvom polugodištu promet porastao 24 posto u odnosu na drugo polugodište prošle godine. I kretanje Crobexa vjerno pokazuje da Hrvatska nije pred izlaskom iz recesije.
Na Zapadu stare priče, u Hrvatskoj ništa novo.
Valjda neće Crobex povući svjetske burze u minus