više nije atraktivan

Sve više stanovnika odlazi iz Zagreba, najprivlačnije su im ove destinacije

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Stanovništvo u Hrvatskoj uglavnom je starije, mladih sve manje - danas se očekuju rezultati popisa
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Stanovi u novoizgrađenoj zgradi u blizini su toplane i dimnjaka koji svakodnevno ispušta veliku količinu dima
09.02.2024.
u 09:51
Nastavi li se iseljavanje bolje plaćenih stanovnika Zagreba, a istodobno se doseljavaju strani radnici na minimalcu, Grad Zagreb čeka veliki pad prihoda od poreza na dohodak
Pogledaj originalni članak

Hrvatska i dalje gubi svoje stanovništvo, osobito iz slavonskih županija, a Grad Zagreb više nije atraktivan kao što je nekoć bio za doseljavanje iz drugih županija, odnosno započeo je proces u kojemu se stanovništvo odseljava iz Zagreba, a premješta se ponajprije prema Zagrebačkoj županiji.

Procjene Državnog zavoda za statistiku objavljene ovaj tjedan pokazuju da je samo godinu dana nakon popisa krajem 2022. godine Hrvatska imala 3 milijuna i 850 tisuća stanovnika, dok ih je, prema popisu stanovništva iz 2021., imala 3 milijuna i 871 tisuću.

Također, prema reviziji procjene stanovništva po županijama DZS-a za 2022. proizlazi da je u odnosu na popis stanovništva Osječko-baranjska županija izgubila najviše stanovnika, gotovo 3000 ljudi u godini dana, a slijede Vukovarsko-srijemska, Sisačko-moslavačka i Brodsko-posavska županija koje su izgubile svaka oko 2000 ljudi.

GALERIJA Tko ima najnižu, a tko najvišu plaću u Hrvatskoj

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Euro - nova službena valuta u Republici Hrvatskoj
Foto: Ilustracija/Pixabay
Ilustracija
Foto: Soeren Stache/DPA/PIXSELL/Ilustracija
Avion ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Pixabay/Ilustracija
Ilustracija
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Poslijepodnevna panorama Novog Zagreba

Podsjetimo da su slavonske županije sa Sisačko-moslavačkom županijom od 2011. do 2021. izgubile najviše stanovništva pa neće biti dobro budu li i dalje gubile svoje stanovnike. Koliko se hrvatskih građana lani pak iselilo iz zemlje, doznat ćemo na ljeto, a podsjetimo da se 2021. iz Hrvatske iselilo više od 40 tisuća osoba, što je bio najveći broj iseljenih od 2017. kada su službeno zabilježena rekordna 47.352 iseljenika.

POVEZANI ČLANCI:

– Kao što je nekoć bio Zakon o područjima od posebne državne skrbi, samo što se nije provodio nakon 2000., u postojećoj situaciji mislim da bi trebalo donijeti Zakon o demografski izumirućim područjima i da se poticajnim modelima usmjerava stanovništvo prema županijama s lošom demografskom slikom. To bi, primjerice, značilo porezne olakšice i veće plaće zaposlenih u javnim službama u tim županijama – govori demograf dr. sc. Stjepan Šterc. Kad je riječ o županijama koje su u odnosu na popis stanovništva iz 2021., prema procjeni DZS-a, bile najviše u plusu, godinu poslije nije to bio Grad Zagreb, nego Zagrebačka županija koja je dobila još 1402 stanovnika te sada broji više od 301 tisuću stanovnika. Veći broj stanovnika u jednoj godini zabilježile su i Istarska županija u kojoj je broj porastao za 733, Zadarska je imala 473 stanovnika više, dok je Zagreb dobio samo 314 stanovnika više.

Splitsko-dalmatinska županija ostala je i dalje na više od 423 tisuće svojih stanovnika. Kada se gledaju podaci o unutarnjim migracijama, Zagreb je u 2022. imao više odseljenih u druge županije (8572) nego doseljenih iz drugih županija (7950). Taj trend da Zagreb ima više odseljenih u druge županije nego onih koji su u metropolu došli iz drugih županija započeo je 2021., a primjerice još 2017. Zagreb je imao 10.043 doseljenika iz drugih županija, dok se u druge županije odselio 5941 stanovnik. S druge strane, 2022. iz Zagreba je u inozemstvo otišlo 9026 osoba, a doseljenika iz inozemstva bilo je 13.628. Ako se nastavi iseljavanje bolje plaćenih stanovnika Zagreba, prije svega u Zagrebačku županiju, a istodobno se i dalje budu doseljavali strani radnici na minimalcu, Grad Zagreb će imati manje prihode od poreza na dohodak građana koji rade u Zagrebu, a žive u Zagrebačkoj županiji.

– Što se tiče Zagreba, počeo je proces premještanja stanovništva iz Zagreba u prigradske urbane zone kao što su Dugo Selo, Samobor, Velika Gorica..., što je standardni proces u razvijenim zemljama EU, a kod nas je kasnije počeo. To je razlog zašto Zagreb na razini unutrašnje migracije nema porast stanovništva kakav je imao dosad; izvan Zagreba je jeftinije i kvalitetnije stanovanje i to je proces koji će se nastaviti – zaključuje Šterc. 

VIDEO Grad Split im srušio kuću pa se svezala za palmu: 'Ostajem tu vezana do smrti'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

RE
Realistic
10:43 09.02.2024.

Moj grad Zagreb se pretvara u kanalizaciju zahvaljujući vodstvu grada.

Avatar Sky Rocket
Sky Rocket
11:13 09.02.2024.

Politika ODRASTA ove sekte opasnih namjera (Mozemo!😂) uspjeva unistiti i unazaditi cak i ZG.

AC
acer
11:06 09.02.2024.

Čitajući te članke u kojima se Slavonija brendira kao smrtna regija, dobije se dojam kako samo što nije ugašen život na istoku. Nasuprot tome, kad pogledamo koliko se rodilo djece po gradovima i općinama 2022. godine, vidimo da stanje u Slavoniji uopće nije lošije nego u drugim dijelovima zemlje. Ovo je top 10 gradova po broju novorođenčadi 2022. godine prema DZS: Zagreb 7456, Split 1305, Osijek 729, Rijeka 697, Zadar 645, Velika Gorica 564, Slavonski Brod 483, Pula 390, Dubrovnik 384, Šibenik 378. Pametnom dosta.