Vlada Zorana Milanovića izradila je Smjernice ekonomske i fiskalne politike od 2015. do 2017. godine koje predviđaju smanjenje deficita državnog proračuna sa 15,6 milijardi kuna u ovoj godini na 12,2 milijarde kuna u 2015. godini. Najzanimljivija stavka u Vladinim smjernicama je da se ukupni rashodi za zaposlene iduće godine smanjuju za 646 milijuna kuna - na ukupno 21 milijardu kuna. Zaposlenima u Vladinoj administraciji regres i božićnica neće biti isplaćena niti iduće godine, ali će im se osnovna plaća za minuli rad uvećati za oko 100 milijuna kuna.
Vlada troškove za zaposlene planira smanjiti jer očekuje bolju kontrolu nakon što svi uđu u sustav Centralnog obračuna plaća, ali i kroz planirano smanjenje ukupnog broja zaposlenih u državnoj administraciji. U smjernicama se tvrdi da će se načelo "dva za jednog" striktno provoditi - dakle do novog zapošljavanja može doći tek nakon što dvoje zaposlenih ude o mirovinu.
Nadalje, ako ministar financija Boris Lalovac u prvih pet mjeseci uvidi da se planirane uštede od 646 milijuna kuna ne događaju željenom dinamikom, Ministarstvo financija će Vladi u lipnju predložiti smanjenje osnovice plaća za odgovarajući postotak. Tako smanjene plaće isplaćivale bi se već od srpnja iduće godine.
Vlada u Smjernicama ekonomske i fiskalne predviđa rast BDP od 0,5 posto u 2015. godini, te 1,3 i 1,5 posto u 2016. i 2017. godini. Iduće godine Vlada očekuje i rast izvoza roba i usluga od 3,5 posto i blagi rast osobne potrošnje od 0,2 posto.
U pogledu kretanja na tržištu rada prema administrativnim izvorima, u 2015. godini Vlada očekuje, unatoč smanjenju broja zaposlenih za 0,7 posto, smanjenje prosječne stope nezaposlenosti na 19,5 posto kao rezultat izraženijeg pada radne snage. U idućim godinama predviđa se daljnje smanjenje administrativne stope nezaposlenosti, i to na 19,1 posto u 2016. te 18,4 posto u 2017. godini.
Tijekom iduće godine očekuje se povlačenje sredstva iz II. mirovinskog stupa za osiguranike s beneficiranim radnim stažem u iznosu od 2,2 milijarde kuna. Dakle, kod ovakvih osiguranika ne mijenja se sustav izračuna mirovine, nego će buduće uplate u cijelosti biti uključene u državni proračun.
U Smjernicama ekonomske i fiskalne politike do 2017. godine stoji da će Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje iduće godine izaći iz državne riznice, a posljedica toga bit će smanjenje ukupnih proračunskih kuna u 2015. godini.
Smiješno, vlada opet ima planove za koje je svjesna da ih se neće držati. Rast od 0.5%? Smanjenje broja zaposlenih na državnim jaslama? Smanjenje plaće državnim službenicima, a istodobno se planira povećanje? Tko je tu lud... Jedino što ima smisla je očekivano smanjenje broja radnih mjesta, uglavnom radi iseljavanja i umirovljenja. Strahota što ova vlada radi...