– Na burzi smo i supruga i ja. Ona dobiva 1300 kuna naknade za nezaposlene, a ja 1800. Prvo poplaćamo račune za vodu, struju i telefon, a dalje živimo od onoga što nam ostane. Imamo mali vrt, pa ne moramo kupovati zelenjavu. Pomaže nam i kći, koja radi u banci - sažeo je u nekoliko rečenica događaje nakon zatvaranja MTČ-a, u svibnju ove godine, Stanislav Posavec iz Čakovca, koji je u toj tvrtki radio 31 godinu.
Supruga ima dvije godine staža više, pa će na Zavodu za zapošljavanje dočekati mirovinu.
- Ja imam pravo na naknadu 15 mjeseci. Teško je u ovim godinama ostati bez posla. Teško je opisati sve te osjećaje, tugu i ljutnju - kaže.
Sličnih sudbina ima na desetke. MTČ je u stečaju završio prije pet mjeseci, a svih 140 radnika ostalo je bez posla. Plaće za mjesec dana otkaznog roka, koji su odradili, još nisu dobili. Dobra je vijest da su im ovih dana stigla rješenja Agencije za osiguranje radničkih potraživanja, koja bi im tijekom studenog trebala isplatiti dio potraživanja. Stanislav se, kao i velik broj bivših radnika, nada da će se proizvodnja jednog dana nastaviti i čudi se kako nitko ne želi pokrenuti proizvodnju, barem u MTČ-ovu pogonu za bojenje tkanine, kakva nema u ovom dijelu Hrvatske, te pletionici.
No, šanse za to su male. Stečajna upraviteljica Lidia Belamarić kaže da se na dva oglasa za zakup strojeva i postrojenja nitko nije javio, iako nije bila određena najniža cijena.
- Uopće nema interesa za zakup. Sve vodi prema raspisivanju javnog oglasa o prodaji - kaže stečajna upraviteljica. To znači da će atraktivno zemljište u središtu grada na bubanj. Stečajna upraviteljica Belamarić ističe da je stečaj pokrenut pet godina prekasno!
Radnicima tri godine nije uplaćivano mirovinsko osiguranje. Zatekla je čak 97,6 milijuna kuna duga, a vrijednost imovine procijenjena je na 61,4 milijuna.
- Unatrag desetak godina vlasnička i upravljačka struktura MTČ-a često se mijenjala. To je dovodilo do nestabilnosti u poslovanju i financiranja. Nije jasno kako je tvrtka poslovala unatoč tome što je 1400 dana imala blokiran poslovni račun - čudi se L. Belamarić.
Nakon otvaranja stečaja predstavnici sindikata i radnici zatražili su da se nastavi proizvodnja u stečajnom postupku, no to nije moguće.
U Hrvatskoj, dokazano je, mogu propasti i tvrtke koje proizvode potrošnu robu poput čarapa, gaća i potkošulji. Pletivo će se kupovati od Kineza - zato su im gaće i čarape vidljivo nekvalitetnije...Čekamo i tko će kupiti zemljište. Možda će onda neke stvari biti jasnije...A možda se dogodi čudo i državne institucije odrade dobro svoj posao pa da se vidi tko se obogatio na MTČ-u...