Kolumna

Zar Milanović može još pregovarati s Mostom!?

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zar Milanović može još pregovarati s Mostom!?
17.11.2015.
u 08:58
Umanjujući etičku dimenziju Prgometova "soliranja", mediji i analitičari (ne)svjesno umanjuju i dimenzije Milanovićeva političkog nepoštenja. Slučajevi Holy, Glogoškog, Sabe i europskog uhidbenog naloga govore da je to konstanta njegova djelovanja.
Pogledaj originalni članak

Zoran Milanović traži partnera u Mostu, a već nekoliko sati nakon prvog sastanka čini im štetu rušeći ih na mjestu gdje im je konstrukcija bila najslabija. Čak i kurve, muške ili ženske, imaju principe ispod kojih ne idu. Što bi mediji i analitičari radili "špijunčini" Tomislavu Karamarku da je u domu Milijana Brkića tako podmuklo rušio MostTko bi se tada bavio Dragom Prgometom, a još manje nalazio opravdanje za njegovu epizodu kojoj je mjesto u antologiji hrvatske političke gluposti.

Prgometa je čudotvorni oporavak skrenuo s puta kući da bi ugazio, tko zna koji u nizu, na Milanovićevu političku "minu". Unatoč tomu, Prgomet čak i s odmakom posve ozbiljno tumači djeci kako on ima pravo razgovarati s kim hoće pa se u polemici s bivšom školskom ekipom retorički tobože nevino pita: "Tko bi odbio razgovor s učiteljicom!?" Na stranu što Prgomet očito nije svjestan važnosti povjerenja i lojalnosti u ovom političkom trenutku te što još ne shvaća (ili se pravi) da nije razgovarao s premijerom u domu ministra obrane, nego s političkim predatorom koji ne preza ni od čega da bi se domogao plijena. I da sadržaj tog "tajnog" sastanka nije bitan, već je dovoljno što je do njega došlo. Organizator je upravo s tim i računao potrudivši se da za to svi doznaju kako bi potpirio i ubrzao raspad Mosta. Stoga, nedemokratski je kako je Most bez saslušanja izbacio Prgometa iz nacionalnog vijeća iako njegovo očitovanje suštinski ništa ne bi moglo promijeniti.

Umanjujući etičku dimenziju Prgometova "soliranja" te ignorirajući bitno, mediji i analitičari (ne)svjesno umanjuju i dimenzije Milanovićeva političkog nepoštenja. Tek što se službeno sastao s čelnicima Mosta kao s potencijalnim partnerom, hineći da ih poštuje i cijeni, Milanović ne samo da im je okrenuo leđa, već im je pokušao naškoditi vodeći se isključivo svojim apetitom. U poslovnom svijetu time si ne bi upropastio samo mogućnost sklapanja konkretnog posla, već bi tvrtka kojoj je na čelu trenutačno najavila njegovu smjenu jer bi inače bila osuđena na propast. Restoran Marcellino propao je zbog snimke Sanader – Hernadi jer je vlasnik prekršio nepisano pravilo i izgubio povjerenje gostiju. No, ovo je politika kojom vladaju stranačke diktature i nikome ne pada na pamet ni uvijeno propitivati Milanovićevo poštenje i kulturu sklapanja sporazuma. Iako se ta strana njegova političkog karaktera nije iznenada probudila u okolnostima "biti ili ne biti", kad se u mnogima mogu probuditi najprimitivnije strasti, već je to konstanta njegova javnog djelovanja. Na to je u HTV-ovu Otvorenom upozorila SDP-ova disidentica Aleksandra Kolarić primijetivši da je Milanović slične "mine" podmetnuo Mireli Holy i Đuri Glogoškom, a tomu treba pridodati i Željka Sabu te Europsku uniju u kontekstu europskog uhidbenog naloga.

I Holy je bila na večeri s Milanovićem kod Kotromanovića, lani 6. studenoga, doduše u nešto širem društvu, pa je informacija o tomu procurila kroz upit gledatelja mjesec dana kasnije u emisiji Veto na Jabuci TV, maloj komercijalnoj televiziji koju premijer preferira pa joj unatoč skromnom dometu rado daje intervjue.

Riječ danu Đuri Glogoškom u četiri oka da će čuvati njihovu tajnu, a koju bi časna osoba čuvala do groba, Milanović je mrtav-hladan podijelio sa svima nama kazavši na RTL-u: "Sada ću reći nešto o čemu šutim dva mjeseca jer štitim dostojanstvo osobe". Čim je namirisao kako bi mu moglo koristiti ako objavi da se tajno sastao s Glogoškim, prekršio je dano mu obećanje. Pošteni političar, koji želi da njegova riječ nešto znači, nikad si ne bi dopustio takvo što. A Milanović si je dopustio pogaziti čak i potpisano u odnosu s Europskom unijom, kad je zbog Josipa Perkovića uprljao čast nacije ne poštujući potpisano vezano za europski uhidbeni nalog.

Što sada znači riječ i obećanje koje bi Milanović dao Mostu? Kako mu mogu vjerovati da ih prvom prilikom, kad to njemu bude odgovaralo, u blizini hridi neće gurnuti sa splavi? Milanović se zapravo nikad nije jasno ogradio od SDP-ova pokušaja kupovanja gradskog mandata u Vukovaru. Štoviše, rekao je da za njega "taj slučaj ne postoji" te pokušao nametnuti da je problem negdje drugdje i da je to "čak i opasno za budućnost pravosudne prakse u Hrvatskoj". Mi zapravo ne znamo je li Milanović nešto naučio iz Sabina slučaja ili se od Sabe razlikuje samo po tomu što misli da je pametniji od njega.

>>Milanović: S Prgometom sam u 3 mjeseca razgovarao bar 50 puta

>>Milanović o izbacivanju Prgometa: Ne znam pravila Mosta. Ne želim ništa prejudicirati

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar juricamesko
juricamesko
09:17 17.11.2015.

bravo gos.Jurasiću. hvala Bogu da netko od novinara ima hrabrosti napisati istinu o načinu rada Zorana Milanovića.u ovom tekstu samo ste otkrili ono što svi znamo.da car je gol. ogolili ste Zorana Milanovića i njegovo nemoralno ponašanje do gole kosti. svi mi znamo da slučajnog premijera ne pokreće niti pamet,niti sposobnost i znanje a najmanje briga za dobrobit Hrvatske. njegov prizemni nagon koji isključivo zanima vlast i vladanje ne bira način na koji će doći do cilja. u maniri svojih komunističkih prethodnika i idola spreman se služiti laži,prevarom ,denuciranjem i svim dopuštenim ali i ne dopuštenim sredstvima kako bi ostao na vlasti. za njega važi samo jedno :što je dopušteno bogovima nije volovima. pri tome nas ne smatra volovima već ovcama.

DR
drugPlenky
10:51 17.11.2015.

Zar je zaista trebalo sedam dana da se netko usudi napisati ono što svi vide i svi znaju, u kojoj mi zemlji živimo

Avatar Vrijeme
Vrijeme
21:02 17.11.2015.

Naravno da je istina, ali Most nema izbora, jer "Nema natrag". Osim toga, treba istraziti, zasto su Prgometa tako nasadili? Mora biti neki razlog tome, nemoze to biti slucajno. Kao sto Zoran Milanovic rece, imali su oko 50 razgovora, sto znaci da je bilo tu dosta uvoda za "nabijanje".