Kolumna

Zar nam uz koronavirus treba i teorija zavjere o maskama?

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
19.07.2020.
u 08:20
Za teške bolesti sada su ‘okrivljene’ one iste maske koje, recimo, kirurzi svakodnevno satima nose cijeli radni vijek
Pogledaj originalni članak

Veliki mediji još su uvijek brana, ali po bespućima interneta stalno i stalno izviru nove teorije zavjere o tome kako je nastao koronavirus, je li uopće stvaran ili je izmišljen kako bi se ljude odvojilo, zatvorilo u kuće i, u končanici, kontroliralo. Ne manjka ni teorija o štetnosti cjepiva koje još nije ni izumljeno, a u zadnje vrijeme čovječanstvu su, kako se čini prema istim izvorima, zaprijetile i – maske za lice. Čak i neki pametni ljudi, kojima bi čovjek “lajkao” većinu sadržaja na društvenim mrežama, dijele sada cijele popise teških bolesti i komplikacija koje mogu izazvati platnene maske navučene preko usta i nosa. Tako se, primjerice, navodi da nošenjem maske rastu rizici od infekcija dišnih puteva, anemije i povišenog krvnog tlaka, pa sve do zatajenja srca, dijabetesa, depresije, upale pluća, poremećaja hormonalnog sustava, gušenja, pa i gubitka identiteta.

Da ne bi bilo zabune, govori se o onim istim maskama koje, recimo, kirurzi svakodnevno satima nose cijeli svoj radni vijek. Kao odgovor u tim virtualnim duelima neki ironiziraju pa pitaju gdje su masovne grobnice svih tih stradalih što su zbog svog zanimanja “osuđeni” na maske: uz liječnike i medicinskih sestara, vatrogasaca, rudara, milijuna zaposlenih u prehrambenoj industriji, poljoprivredi, kemijskoj industriji, vozača Formule 1 itd. Što je, uostalom, i sa ženama koje u nekim dijelovima svijeta stoljećima tkaninom prekrivaju lice?

Većina, na sreću, ne nasjeda na priče o smrtnoj opasnosti iz platnenih maski. Nikom one nisu posebno drage, ali većina nas ih disciplinirano navlači kad ulazi u trgovine, tramvaje i autobuse, poštanske urede, banke... Istina, broj novooboljelih svejedno je skočio. Jučer je registrirano 116 novozaraženih koronavirusom. Ali ponovo se pokazuje da redovne dnevne aktivnosti pod maskama nisu glavni problem i da širenju zaraze pogoduju prvenstveno veća okupljanja. U Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje je jučer evidentirano najviše, 36, novooboljelih od koronavirusa, i sam župan Božo Galić podvukao je kako je to posljedica okupljanja građana na svadbama i u sličnim prigodama. Dakle, pustimo maske na miru, ako se koronavirus želi jače zauzdati, očito je na čemu bi trebao biti fokus epidemioloških službi.

VIDEO Velike gužve na drive-in testiranju za koronavirus

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

IV
IVRI
10:37 19.07.2020.

Maskama se kao nitko vesele potencijalni razbojnici. Šalu na stranu, ni medijskim liscima nije lako snaći se: "U davna vremena moć je značila imati pristup podacima. Danas se moć ogleda u znanju što treba ignorirati." Yuval N. Harari, Homo Deus