Opasnost od epidemije koronavirusom proglašena u četvrtak omogućuje preraspodjelu resursa, no još nije bilo potrebe ni za jednom radnjom iz te odluke, već je otvorena mogućnost da se, ako treba, djeluje trenutno.
– Zasad nema manjka infektologa, ali može se dogoditi da se netko od njih, primjerice, zarazi. Može uskočiti i internist, no u tom trenutku odlučuje struka – kazao nam je ministar prof. Vili Beroš.
Prvooboljeli blizanac iz Zagreba zasad još nema dva negativna uzastopna testa u 48 sati iako je prije nekoliko dana imao jedan negativni test, kada je i bilo najavljeno da bi uskoro mogao biti pušten.
Šarec prozvao liječnika
Trenutačno je u Hrvatskoj dvanaest oboljelih u karanteni – troje u Zagrebu, petero u Rijeci i četvero u Varaždinu. Dvanaesti oboljeli potvrđen je jučer, a riječ je o bliskom kontaktu varaždinskog drugooboljelog, o muškarcu mlađem od 40 godina i s blažim simptomima. Napravljeno je 317 testova, a pet je u izradi. Pod nekom je vrstom epidemiološkog nadzora 4154 osoba. Iz Stožera civilne zaštite ističu da se moraju pridržavati uputa epidemiologa.
– Ako netko ima informacije da se osoba koja bi morala biti u samoizolaciji toga ne pridržava, treba obavijestiti Stožer civilne zaštite – poručio je ministar Beroš.
U Italiji se kriza ne stišava – 4636 je oboljelih, 779 više nego dan prije, a umrlo je 197 osoba.
U Sloveniji je broj zaraženih koronavirusom danas skočio na 12, dok ih je dan prije bilo osam, zbog čega je slovenski ministar zdravstva Aleš Šabeder potpisao zabranu održavanja većih priredbi u zatvorenim prostorima. U Ljubljani očekuju “snažnu promjenu dinamike” širenja koronavirusa, kako se izrazila državna tajnica u Ministarstvu zdravstva Simona Repar Bornšek, najavljujući posebne mjere, osobito u Metliki i okolici, gdje je građanima savjetovano izbjegavanje bilo kakvog druženja.
Situacija u Metliki osobito je ozbiljna, a liječnika iz Metlike koji se nakon povratka sa skijanja u Italiji odmah vratio na posao, a poslije je bilo utvrđeno da je pozitivan na koronavirus, kritizirao je i premijer Šarec poručujući kako je liječnik time ugrozio zdravlje drugih ljudi i štićenika doma za starije u Metliki, za koje je kao liječnik bio zadužen. Prema ljubljanskom Delu, zaraženi liječnik bio je u kontaktu s tridesetak štićenika i 56 zaposlenih u domu zdravlja, čije su prostorije raskužili.
– HZJZ je još 20. siječnja izdao upute za zdravstvene djelatnike. Da su drugi provodili mjere kao Hrvatska, ne bi se dogodile takve stvari – prokomentirao je Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a.
Iako na ostalim područjima RH zasad nema oboljelih, svi županijski centri imaju spremne karantene dođe li do zaraze na njihovu području.
50% jeftinije za domaće goste
– Karantenski prostor ima sve preduvjete za eventualni prihvat ljudi. Trenutačno u njega nitko nije smješten, a kapaciteta je oko 90 soba sa zasebnim sanitarnim čvorom – objašnjava Luka Brčić, načelnik Stožera civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije za dalmacija.news, ali o lokaciji nije htio govoriti dok, kako kaže, za to ne dođe vrijeme.
I ravnatelj bolnice u Dubrovniku dr. Marijo Bekić kazao je da imaju prostor za izolaciju te da infektolozi dežuraju 24 sata.
Turistička predsezona je na vratima, a u splitskom stožeru kažu da za sada nema ograničavanja broja dolazaka, već da svi posjetitelji, na morskoj i kopnenoj granici, uz redovitu provjeru prolaze i sanitarni pregled.
Odavno planirana akcija Tjedan odmora vrijedan, kojom će 80 davatelja usluga domaćim turistima omogućiti 50% jeftinije usluge, poklopila se s epidemijom koronavirusa pa će vjerojatno ublažiti očekivane turističke minuse uzrokovane padom bukinga.
Video: Zagrebački turistički vodiči poslali poruku podrške