Zaposlenici nekih zaštitarskih tvrtki spremaju se ovih dana na štrajk, a među posljednjima su zbog kašnjenja plaća, prema podacima Republičkog sindikata radnika Hrvatske (RSRH), Walter i M i V grupa.
Nered koji vlada na tržištu zaštitarskih kuća doveo je do toga da se u borbi za posao usluge nude po sve nižim cijenama, a na teret radnika, koji onda ili nisu plaćeni, ili im plaće kasne ili su drastično smanjene, na iznose niže i od 2500 kuna.
Ugase tvrtku pa u novu
U natječajima za posao zaštitarske kuće nude dampinške cijene, koje su se srušile na oko 25 kuna po satu, a ne tako dugo usluge su se nudile po cijeni iznad 50 kuna. Prema kalkulaciji sindikata, svaka ponuda ispod 43 kuna vodi tvrtku u propast ili preživljavanje i trebala bi se, kažu, proglasiti dampinškom. No, i vlasnici nekih zaštitarskih tvrtki se iz tih problema lako izvlače – ugase tvrtku koja je upala u probleme i otvore novu, a radnici bez obzira na tužbe, nemaju se od čega naplatiti.
Takvo što događa se jer su zaštitarske kuće registrirane kao d.o.o., dok su nekada morala biti javna ili komanditna društva pa nije ni bilo mjesta manipulacijama. – Zato Sindikat traži da MUP i AZTN hitno poduzmu mjere kojima bi se spriječilo rušenje cijena i nelojalna konkurencija – ponavlja svoj apel Miomir Jačimović, predsjednik Vijeća RSRH.
"Oni koji su malo bolje sreće dobivaju redovito plaće"
– Na javnim natječajima cijena se ruši, a ispaštaju radnici, kojima ni pravomoćne presude ni stečajevi ne mogu jamčiti isplatu zarađenih plaća i drugih naknada. Oni koji su malo bolje sreće dobivaju redovito plaće, ali su im uvjeti rada pogoršani i plaće smanjene.
Prije Božića jedan radnik Posilović zaštitarske tvrtke na svom je profilu na Facebooku objavio ogorčeno pismo u kojem govori “kako im je ukinuta naknada za prijevoz te se tako plaća spustila na 2300 kuna”. Da je riječ o tolikoj plaći, posvjedočili su nam predočenjem platnih listića neki radnici te kuće. Zaštitarima je ukidanje naknade problem ne samo zbog manje plaće nego i zato što njihov rad ne isključuje da će ih poslodavac nakon radnog vremena pozvati da odradi neki posao u drugom gradu. U Posiloviću kažu da je plaća za razliku od nekih kuća redovita i veća od 2300 kuna te da ne odstupa od plaća u drugim društvima.
Loš kriterij najniže cijene
– Za to nije kriv poslodavac, to je posljedica tržišta i cijena usluga koje se mogu postići, a što u konačnici diktira i cijenu rada – kažu u Posiloviću. U Klemm securityju kažu da će se teško urediti nelojalna konkurencija jer se radi na principu ponude i potražnje, no da bi svaki novi propis bio dobrodošao. Neven Martić, direktor AKD zaštite, potvrđuje da je nered nastao zbog “primjene kriterija najniže cijene koja nikako ne valorizira kvalitetu usluga i ulaganja u znanje i osposobljavanje zaštitara”.
– Tržište treba urediti tako da se ugovor dodijeli na temelju vrijednosti koja uključuje i kriterij cijene, da se sklopi granski kolektivni ugovor koji će za sve poslodavce urediti podjednaka prava radnika te da se osnuje zaštitarska komora koja će pratiti stanje te ukazivati na zlouporabe i nelojalnu konkurenciju – kaže Martić.
Kljucni problemi koje ste napisali su totalno sranje. Kljucni problem je da vlasnici firmi izrabljuju ljude i kad se smanjuje cijena ponude, onda im ne pada na pamet smanjiti svoju astronomsku zaradu, nego uvijek radnicima. Kao Maric koji gradi viletine na 'ko zna kakvim otocima. Jer, ima se... ali samo za sebe. Vi ostali... 'ko vas j.... Kao i Kerum... on smanji cijene u trgovini, ali na racun placa radnika, a ne onoga sto on pokupi svaki mjesec. To je uvijek ista prica kod nas. A, onda se bahati s mrcinama od auta, kucerinama, hotelima... A, Maric bi jos i zatvore privatizirao... koja bi to tak pljacka bila... Ali, ne bi me uopce cudilo da i ta prica prode... jer se uvijek nade netko tko ce za saku $ prodat sve i onda reci da nije bilo izbora. Fuj!