Kolumna

Zašto IDS ima monopol na upravljanje turizmom?

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zašto IDS ima monopol na upravljanje turizmom?
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Marko Biočina
27.09.2014.
u 12:00
Nijedna stranka 
ne bi trebala imati monopol na imenovanje svojih članova na neku poziciju u javnom sektoru, no kad toga ne bi bilo, bi li itko uopće i bio član političkih stranaka
Pogledaj originalni članak

U nepune tri godine vladavine Kukuriku koalicije u Hrvatskoj samo su dvije stvari konstantne. Jedna je neprekinuti rast javnog duga, a druga kontinuirani skandali s kadroviranjem u javnom sektoru.

Pa ako su Ante Bajo i Marko Primorac iz Ekonomskog instituta prije nekoliko mjeseci Vladu javno prozvali da donese strategiju upravljanja javnim dugom, možda je sad došlo vrijeme da, parafrazirajući ekonomiste, zapitamo: Gospodo, gdje je strategija zapošljavanja u javnom sektoru? Neposredni povod za ovaj apel ovotjedno je imenovanje Umažanina Daglasa Korace na poziciju zamjenika ministra turizma Darka Lorencina, inače stanovnika Medulina. To mjesto bilo je ispražnjeno otkad je s nje na čelo Hrvatske turističke zajednice transferiran još jedan Umažanin Ratimir Ivičić. Dakako, sva trojica su članovi IDS-a, no taj istarski trokut u vrhu državnih turističkih institucija vjerojatno bi prošao poprilično nezapaženo da se nije javio stranački otpadnik Damir Kajin i javnosti podastro dokaze da veći dio prvih osam mjeseci ove godine Koraca zbog bolovanja nije dolazio na radno mjesto. Dakako, u tome ne bi bilo ništa skandalozno da se pritom isti taj čovjek – zbog operacije ruke privremeno onesposobljen za obavljanje radnih zadataka – nije pokazao potpuno sposobnim za aktivno sudjelovanje na više stranačkih konferencija za medije, sjednica umaškog gradskog vijeća, ali i nekoliko lokalnih pučkih zabava i fešti.

Ipak, taj IDS-ov model kadroviranja kolokvijalno nazvan "s bolovanja na posao" zamaglio je jedno jedno drugo, puno važnije, pitanje – temeljem kojih kvalifikacija je Koraca uopće imenovan na poziciju drugog čovjeka Ministarstva turizma? Naime, taj doktor ekonomskih znanosti najveći dio svoje poslovne karijere proveo je radeći u lokalnom komunalnom poduzeću 6. maj iz Umaga, i to na poziciji rukovoditelja financijskog i računovodstvenog sektora. Koje su njegove reference za poziciju drugog čovjeka hrvatskog turizma, dosad nije jasno obrazloženo, osim što se objašnjenje može nazrijeti iz teksta u lokalnom Glasu Istre gdje se tvrdi da je radio u "jednoj od većih tvrtki u regiji koja uspješno surađuje s hotelskim kompanijama, poboljšavajući kvalitetu pruženih usluga". Kako se radi o kompaniji koja pruža usluge odvoza otpada i odvodnje otpadnih voda, ispada da je Koracina kvalifikacija za mjesto zamjenika ministra turizma to što je prethodno uspješno naplaćivao smeće i kanalizaciju istarskim turističkim poduzećima. Sukladno toj logici, možemo li uskoro u Ministarstvu očekivati direktora neke istarske pekare od koje tamošnji hoteli kupuju kruh ili menadžera tamošnjeg građevinskog poduzeća koje "uspješno surađuje s hotelskim poduzećima poboljšavajući kvalitetu pruženih usluga" betoniranja hotelskih parkirališta? Imaju li spomenuti menadžeri u džepu člansku iskaznicu IDS-a, vjerojatno možemo... Slučaj Koraca tek je još jedan izdanak nakaradne kadrovske politike Kukuriku koalicije utemeljene na tobožnjem konceptu političke odgovornosti. Prilikom formiranja Vlade IDS-u je pripao resor turizma, ponajviše zato što je stranka za tu poziciju imala jakog kandidata Veljka Ostojića – inače jednog od najpoznatijih menadžera u hrvatskom turizmu. Ipak, kad je Ostojić pao zbog afere s prenamjenom zemljišta u Balama, IDS-u je dano pravo da imenuje novog ministra iz svojih redova – izbor je pao na Darka Lorencina, ekonomista i bivšeg pomoćnika ministra gospodarstva – inače čovjeka koji u turizmu iskustva ima jedino kao iznajmljivač luksuzne vile u unutrašnjosti Istre.

Taj ciklus se nastavio i dalje, pa je sad Lorencinov zamjenik postao Koraca, lik s još manje iskustva, ali i potrebom da nađe novi angažman nakon teškog poraza na zadnjim lokalnim izborima u Umagu. S obzirom na to da je teško vjerovati da među preostalih stotinjak tisuća ljudi učlanjenih u stranke koje, osim IDS-a, čine Kukuriku koaliciju nema osobe s jačim referencama za rad u turizmu od Daglasa Korace, logično je zapitati se je li normalno da Vladina ministarstva funkcioniraju kao stranački feudi, a ključne uloge u tijelima koja definiraju i provode nacionalnu politiku povjeravaju ljudima izvučenim iz uskih stranačkih bazena, i to temeljem predizborne podjele plijena. Ni jedna stranka ne bi trebala imati monopolističko pravo za imenovanje svojih članova na neku poziciju u javnom sektoru, no kad toga ne bi bilo, bi li itko uopće i bio član političkih stranaka? 

>> Zamjenik ministra turizma Daglas Koraca nije zloporabio bolovanje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

OS
osica
12:37 27.09.2014.

zašto ima HNS - monopol na gospodarstvo, IDS na turizam ........ zato što je SDP važna vlast i ostanak na vlasti, pa se dorovorene kvote i podjele fotelja ne diraju , one u amenovane u kolalicijskom dogovoru i vjerojatno nije napisan, ali se poštuje i nitko nikoga ne dira. zar je normalno da zapravo marginalne stranke vode ključne rewsore u ovoj državi. Milanka je " davno plala da nemaju dovoljno stručnjaka". Imaju ali nemaju svi stranački pedigre. 2% potpore građana i "drmaš državom- ključnim resorima"

TT
tTony
03:48 28.09.2014.

nema to na svitu da vlast u rukama drze male stranke i manjina vi ste svi porkukulikari nije vas zalit

Avatar mihic
mihic
12:08 27.09.2014.

A zašto zašto? a zašto hss uvijek želi ministarstvo poljoprivrede?