Zašto je Rupel 'zasmetao' Bosancima

28.09.2005.
u 19:08
Pogledaj originalni članak

MOSTAR - Slovenski ministar vanjskih poslova i predsjedajući Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) Dimitrij Rupel šokirao je sarajevske medije ističući da narodi u BiH imaju pravo na svoje nastavne planove i programe te obrazovanje na materinskom jeziku. I dok bi takva izjava u drugim višekulturalnim zemljama bila pozdravljena, kreatori sarajevskog javnog mišljenja s podsmijehom su i riječima kritike poručili da je Rupelova izjava zalutala.

Rupel je podsjetio na vrijeme Jugoslavije, kad su se Slovenci, Hrvati i drugi nejugoslaveni, s obzirom na to da je jugoslavensku naciju pokušao uspostaviti Beograd, oštro usprotivili jezičnoj i kulturnoj asimilaciji. Čak je ustvrdio da se, uz ostalo zbog obrazovanja i jezika, aludirajući pritom na očuvanje nacionalnih identiteta, dogodio rat u bivšoj Jugoslaviji. Prvi čovjek OESS-a to je rekao odgovarajući na novinarski upit o segregaciji u školama, koju je osudio, ali i upozorio da se na području Balkana o svim nacionalnim pitanjima mora biti jako oprezan.

Znakovito je, ali istodobno zabrinjava činjenica, što je predstavnik zemlje članice Europske unije - Slovenije - koja je uznapredovala za 100 milja ispred Bosne i Hercegovine, ukazao na načela poštivanja ljudskih prava, a da ih pritom mnijenje nije razumjelo.

Problem je utoliko i što je Rupel rekao nešto što posve odudara od stajališta misije OESS-a u BiH, koja se, nažalost, brine o reformi obrazovanja u zemlji. Problem je sarajevskog javnog mišljenja, uključujući one koji ga kreiraju (upravitelje), kao i one koji ga nastoje što bolje protumačiti (domaće političare i medije) što se pokušava po istoj matrici (kao Srbi u Jugoslaviji) stvoriti Bosnu i Bosance po svojoj mjeri.

Pogledajte na vecernji.hr